ارومیه – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

رودخانه در برخی جاها نیز از خود گذشتگی نشان می دهد . البته قیمت غذا و خوراکی در پارک ملت بیشتر از قیمت غذاخوری های معمول تهران است. منبع عکس: آژانس عکس تهران (عکاس: وحید شیخی)دریاچه مصنوعی پارک ملت در قسمت شمالی آن قرار دارد که چشمانداز و جلوه خاصی به این پارک بخشیده است. این روستا از جنوب به کوه قدمگاه از غرب به کوه پلنگ محدود می شود.آب و هوایی گرم و خشک دارد و مردم آن به زبان ترکی صحبت می کنند.مردم روستای آوه بیشتراز طریق فعالیت های زراعی، باغداری و دامداری امرار معاش می کنند. از اوايل بهار تا اوايل پاييز صيد ماهي ممنوع است .

3- ویژگی های رودهای ایران را بنویسید: 1-در ایران بیشتر بارش ها در اواخر فصل پاییز تا اوایل فصل بهار رخ میدهد، به این دلیل هر چه به پایان این دوره نزدیک تر می شویم، آب دهی رودها بیشتر می شود.2- با توجه به ناهمواری ها و جهت آن ها، هر چه از غرب به سمت شرق کشور برویم، مقدار آب رودها کم تر می شود.3-رودهایی که از کوهستان های بلند و برف گیر تغذیه می شوند، دائمی هستند. طبق توافق سازش «وادی عربه» در سال ۱۹۹۴ قرار بر این شد تا رژیم صهیونیستی از رود اردن آب برداشت کرده و در فصول خشکسالی آن را به سمت اردن روانه کند، اما در دوره نتانیاهو، اردن به دشواری توانست بخشی از نیاز آبی خود را از رود اردن برداشت کند و نخستوزیر سابق رژیم صهیونیستی چندین بار تهدید کرده بود که «اردن را تشنه خواهد گذاشت.» امان همچنین در سالهای گذشته به دنبال خرید آب از رژیم صهیونیستی رفته و پس از دو سال کشمکش و رایزنی سرانجام رژیم صهیونیستی و اردن در ۲۰ مهر ماه توافقی را بر سر افزایش میزان آب ورودی از سرزمین اشغالی به اردن امضاء کردند.

اما از نظر زمین شناسی، کویر مرکزی ایران و کویر لوت در دوره های پیشین زمین شناسی زیر دریای بزرگی بوده اند، که دریاچه آرال و دریای کاسپین(مازندران) نیز بخشی از آن بوده اند، به تدریج با دگرگون شدن شکل پوسته آسیا و فشار پوسته اقیانوس هند به پوسته آسیا، این بخش ها بلند تر شده و رشته کوه های ایجاد شده بخش هایی از دریای تتیس را از آن جدا کرده اند، این بخش ها هر چند بسیار وسیع وده اند اما به تدریج شروع به خشک شدن کرده اند، علت این موضوع کمبود بارش در این مناطق و همچنین تبخیر بسیار بالای منطقه مدار راس السرطان بوده است.

35- ویژگی های دریای عمان را بنویسید: 1-تنها دریای آزاد ایران، که از طریق آن می توان به آبهای همه دریاهای جهان دسترسی داشت، دریای عمانَ (مُکران یا مَکران) است .2- دریای عمان بخشی از آبهای اقیانوس هند است که با تنگه مهم هرمز از خلیج فارس جدا می­شود .3- عمق این دریاگاهی تا 2000متر هم می رسد، از این نظر برای عبورکشتی های تجاری و نفتکش های غول پیکربسیار مناسب است. 8 -کانون آبگیر دائمی چه ویژگی هایی دارند: ـ کانونهای آبگیری که بیش از 500میلیمتر بارش داشته باشند و حداقل در هشت ماه از سال، این بارشها اتفاق بیفتد، به آنها کانون های دائمی میگویند.

برای ورود به این منطقه، ورودیههای دلخواهی از ماشینها دریافت میکنند که نظارتی بر آن وجود ندارد. جغرافیای پزشکی در زمینه پراکندگی تأثیرات عوامل محیطی بر سلامت انسان مطالعه می کند؛ به عنوان مثال، تشدید آلودگی هوای کلان شهرها و مناطق صنعتی کشور و یا آلودگی هوای استان های نیمه غربی کشور به وسیله ریزگردها، سلامت جسمی و روحی عده زیادی از هم وطنان را به خطر انداخته است. معتقدند که نقشه پراکندگی جمعیت، پیوسته درحال تغییر است. جغرافی دانان در مطالعه پراکندگی جمعیت، عوامل طبیعی و انسانی را مورد توجه قرار می دهند. 6-کدام عوامل انسانی درپراکندگی جمعیت نقش دارد؟

همچنین در خلیج فارس بر خلاف دریای عمان بریدگی های زیادی دارد که این منطقه را به محلی مناسب برای بندرها تبدیل کرده است. از میان این جزایر که در زبان محلی به نام «شام» شناخته می شوند، تعدادی متعلق به ایران و تعدادی متعلق به آذربایجان هستند. قرار دارند و بر خط تقسیم آب های محلی منطبق هستند. سال به سه فصل تقسیم میشد. 6- تغییرات زمین ساختی بستر، به شکل باال آمدن کف دریاچه. 47- اهمیت دریاچه ارومیه را بنویسید: 1- وجود جزایر متعدد در آن که محل سکونت انواع پرندگان مهاجر است .2- همچنین در اطراف دریاچه، املاح و رسوباتی است که برای درمان امراض پوستی مورد استفاده قرار میگیرد .3- آب این دریاچه موجب معتدل شدن آب و هوای منطقه شده است.

خوشحال بودیم که به هر روی باز هم از نزدیک این رودخانه خروشان عظیم را دیدیم. یکی از مهمترین دلایل ساخت این دریاچه، بهبود کیفیت هوای تهران بود، زیرا قرار گرفتنش در غرب که کریدور هوای تهران است، سبب تلطیف هوای تهران میشد. وزارت جهادسازندگی. واحد آمار و برنامهریزی، فرهنگ اقتصادی دهات و مزارع استان فارس (1) ، تهران 1360 ش؛ ایران. منطقه 22 تهران به نوعی قطب گردشگری در تهران است به طوری که مردم بومی تهران و سایر گردشگران به سراغ اماکن رفاهی و تفریحی این بخش میروند. در کوهستان های نزدیک به مناطق گرم وخشک، که گاهی بارش های کوتاه و اتفاقی رخ می دهد، نوعی کانون آبگیرموقت شکل می گیرد که آنها را کانون های اتفاقی می نامند.

وی ادامه داد: حجم تالاب هامون 7 میلیارد مترمکعب است و برای احیای نسبی آن حداقل به 2 میلیارد مترمکعب آب نیاز است. 36- قابلیت های منطقه دریای عمان را بنویسید: این منطقه دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد بوده از جمله جنس ساحل، عمق بسیارخوب دریا و عدم نیاز به استفاده از آبراه و کانال های دریانوردی در سواحل مکران، امکان ساخت و توسعه بدون محدودیت بنادر، به ویژه جهت پهلوگیری کشتی های اقیانوسی را فراهم ساخته است.

48- دلایل کاهش آب دریاچه ارومیه را بنویسید: 1- گرم شدن عمومی هوا 2- کاهش بارش در حوضه آبریز دریاچه 3- برداشت بی حساب از چاه های اطراف دریاچه 4- تغییر کشت از محصولاتی که آب کمتری نیاز داشته اند، به محصولاتی که کشت آنها به آب زیادی احتیاج دارد4- تغییر در میزان آب ورودی به دریاچه، در مسیر رودهایی که به آن می ریخت (احداث سدهای متعدد.( 5- وجود موانعی که چرخه آب را در دریاچه تغییر داده است. او همچنین مینویسد که جیحون در این تاریخ (820ق/1417م) تغییر مسیر داده به بحر خزر میریزد و بحیرۀ جیحون یا خوارزم دیگر باقی نمانده است (ص 61)، ولی نکتۀ اخیر قابل تأمّل به نظر میرسد.

اگر از نور بهسمت نوشهر میروید، میتوانید از چند مسیر مختلف خود را به جاده اصلی دریاچه ارواح برسانید. 39- انواع دریاچه های ایران از نظرزمانی نام ببرید: دائمی- فصلی. 9- کانون آبگیر فصلی چه ویژگی هایی دارد؟ اگر کانون های آبگیر در فصول سرد سال، ذخیره برف خود را تا ابتدای ماه های گرم سال حفظ کنند، بدون توجه به میزان ِ بارش و زمان آن جزء کانون های فصلی به شمار می رود. رود ارس در طول تاریخ زمینه ساز تنش و نیز همکاری میان چندین کشور بوده است. در گذشته پادشاه بیشترین قدرت را در میان مردم داشته و بنابراین تعبیر دیدن دریا را معرین کهن پادشاه بیان کردهاند.

4- کانون آبگیررا تعریف کنید: در مناطق کوهستانی، مکان هایی وجود دارد که آب بخش هایی از رودها را تأمین می کنند. 37- تعریف آلودگی دریاها و پیامدهای آن را بنویسید: ورود مستقیم یا غیرمستقیم هرگونه ماده یا انرژی به محیط زیست دریایی است که به کاهش تولید و همچنین کاهش رشدونمو جانداران منجر شود و تأثیرات سوء، بر سلامت و بهداشت آبزیان و انسان داشته باشد. علت مرگ ماهیها در رودخانه ارس که به افزایش آلودگی مواد فلزی سنگین و پساب کارخانهها ارمنستان نسبت داده میشد ماه گذشته بنا بر اظهارات مدیرکل محیطزیست آذربایجان شرقی رد شد. 45- مهم ترین مشکلات محیط زیستی ناشی از آب وهوا را نام ببرید: آلودگی هوا، بیابان زایی، خشک سالی و افزایش دما.

دیدگاهتان را بنویسید