بررسی حقوقی و تاریخی رودخانه هلمند

حدود ۸۰ درصد از آب این دریاچه از محل آب رودخانه کن و مابقی از روان آب های حوزه میانی و سطحی منطقه تأمین می شود. این جاده فرعی شما را به دریاچه َمرَز یا دریاچه ارواح میرساند. ایران حدود ۹۰ درصد از منابع آبی خود را برای کشاورزی مصرف میکند و این در حالی است که مناطقی که به دلیل اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی با خطر فرونشست روبهرو شدهاند نیز حدود ۷۱ درصد از جمعیت کشور را در خود جای میدهند و ۷۰ درصد از تقاضای آب در ایران هم به همین مناطق مربوط میشود.

این خط مترو از فلکه سوم تهرانپارس آغاز میشود و تا وردآورد به منظور دسترسی به پروژه نیروی زمینی ارتش نیز ادامه مییابد. ایستگاه متروی چیتگر نیز مانند سایر ایستگاه های مترو تهران دارای امکانات مناسبی است که آسایش و رفاه شهروندان را تأمین میسازد. اگر قصد خرید آپارتمان یا منزل مسکونی در منطقه چیتگر را دارید میتوانید با خیال راحت در رابطه با دسترسی سریع و آسان به مترو یا دیگر وسایل حمل و نقل عمومی از جمله تاکسی یا اتوبوس اقدام به خرید کنید. اگر با ماشین شخصی قصد عزیمت دارید، توصیه می کنیم که وارد بزگراه همت غرب شده و سپس به خروجی شهید خرازی رفته و از این خروجی، دریاچه چیتگر قابل رویت است.

اگر وسیله نقلیه ندارید و قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی سفر کنید، توصیه می کنیم که به پایانه اتوبوس صادقیه رفته و با استفاده از اتوبوس شهرک دریا، خود را به دریاچه چیتگر برسانید. مجموعه تفریحی توریستی دریاچه چیتگر دارای ۳ جزیره با نامهای شهدای تنب کوچک، شهدای تنب بزرگ و شهدای ابوموسی با عملکردهای فرهنگی، مذهبی، تفریحی، پذیرایی و هنری است. مساحت دریاچه چیتگر (خلیج فارس) ۱۳۰ هکتار بوده و در مجاورت آن ۱۲۰ هکتار مجموعه تفریحی نیز در پهنه خشکی ایجاد شده است. در حال حاضر حدود 14 کیلومتر از این خط در حد فاصل میدان دریاچه چیتگر تا میدان کتاب و در ادامه تا نمایشگاه بینالمللی در دستور کار است.

اکوسیستم کوهپایهای، مهمترین ویژگی منظرساز بستر پروژه دریاچه شهدای خلیجفارس است. این تهرانشناس و پژوهشگر در ادامه میگوید: «دریاچه شهدای خلیجفارس یا چیتگر، گود خیلی بزرگی بود که بعدها در آن دریاچه ساخته شد. علاوه بر این، ۲ لاکپشت ازگونههای لاکپشت دریایی بارها در دریاچه دیده شده و پرندههای مهاجر هم از دیگر مهمانان دریاچه هستند. در پارک جنگلی چیتگر یک باشگاه سوارکاری و پیست مخصوص هم وجود دارد که میتوانید با عضویت در آن از اسبسواری لذت ببرید. همین امر نیز موجب محبوبیت زیاد خانههای شهرک چیتگر شده است. مثال : زیاد شدن آلودگی هوای شهرهای بزرگ و صنعتی ویا ریزگردها باعث بخطر افتادن سلامتی انسان ها می شود.

خشک سالی های شدید و خشک شدن بستر دریاچه هامون موجب شده است تا با وزش کوچک ترین بادی ریزگردها از بستر تالاب ایجاد شوند.قطع آب ورودی رودخانه هیرمند، خشک سالی بیش از یک دهه و خشک شدن دریاچه هامون به همراه بادهای موسمی سیستان، مردم سیستان و بلوچستان را با مشکل های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی مواجه کرده است. دریاچه چیتگر به عنوان بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران، فرصت قایق سواری فراموش نشدنی را به شما در تهران می دهد. ۲- این محیط مصنوعی است. تا چند سال پیش منطقه چیتگر تهران یک پارک جنگلی با پوشش گیاهی غنی بود که بعدها در کنار این طبیعت بکر یک دریاچه مصنوعی نیز احداث شد.

دریاچه چیتگر در شمال غرب تهران و در محدوده شهرداری منطقه ۲۲ قرار داشته که از شمال و شرق به محور چهار باغ، بزرگراه همت و آزادگان، از جنوب و جنوب غرب به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می شود. دو اسکله قایق سواری در کنار دریاچه چیتگر به چشم می خورد که یکی در بخش جنوب غربی و دیگری در قسمت شمالی واقع شده است. قسمت شمال شرقی دریاچه، چرخ و فلک با چشم انداز زیبایی از دریاچه مشاهده می شود که در کنارش وسایل بازی کودکان و نوجوانان مانند پیست پرواز و ماشین کوبنده قرار دارد.

نکته : گوناگونی آب و هوا سبب تنوع چشم اندازهای طبیعی و فرهنگی ایران شده طوری که ایران به کشور چهارفصل معروف شده است . § انواع ماهیان خاویاری: – فیل ماهی – ماهی شیپ – تاس ماهی روسی یا چال باش – تاس ماهی ایران یا قره برون – ماهی ازون برون – استرلیاد – کالوگا ماهیان استخوانی در دریای خزر (آب های ایران) جمعاً 14 گونه و زیرگونه از ماهیان استخوانی مورد بهره برداری اقتصادی قرار میگیرد. پارگینگ، زمین بازی و رستوران های بزرگ و کوچک در کنار دست فروش ها و بلالی ها و بستنی فروش ها، از جمله خدمات این مجموعه به شمار می رود که در کناب آب نمای موزیکال و سرویس های بهداشتی و نمازخانه، در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد.

قیمت بلیط بازی وسایل پارک ارم سال ۱۴۰۰ بسته به نوع فصل، زمان بازدید و نوع دستگاه یا بازی که انتخاب می کنید متفاوت است. ساخت این سد از سال 1389 آغاز شده و هنوز به پایان نرسیده است. با این حال افزایش جمعیت هر روزه در تهران و کمبود مسکن این گونه ساخت و سازها را توجیح میکند. گونهای از سیاهماهی که از ماهیان بومی رودخانه کن محسوب میشود هم از طریق آب ورودی به دریاچه منتقل شده و در این محیطزیست میکند. هرچند آب هدایتشده از رودخانه کن کیفیت خوبی دارد، اما قبل از انتقال به مخزن دریاچه، با هدف حفظ آبزیان و سازگاری با اکوسیستم دریاچه، در تصفیهخانه دریاچه شهدای خلیجفارس تصفیه و پس از انجام اقدامات فنی وارد دریاچه میشود و همین امر باعث شده آب دریاچه به لحاظ مشخصات زیستمحیطی دارای کیفیت بسیار بالا و مطابق با استانداردهای بینالمللی باشد.

و به سادگی و تناه با کشیدن و رها کردن، متریال رودخانه را به مش اختصاص دهید یا آن با ابزار پیشرفته spline و یا با سیستم پروفایل رودخانه ، دریاچه ، جریان آبی ، جاده را شبیه سازی کنید. از جدیدترین امکانات این مجموعه می توان به ساحل سنگی اشاره کرد که فضای جالب و نوستالژیکی را برای شهروندان فراهم کرده است تا بتوانید بدون جوراب و کفش، روی این ساحل سنگی پر آب راه رفته و حال و هوایی تازه کنید. روستانشینان از آب رودها معمولا برای کشاورزی و آبیاری زمینهای زراعتی خود و یا برای شستوشو استفاده میکنند.

بعد از نیمۀ بهار تا اواخر خرداد، این مسیر دلفریبترین چهرۀ خود را به مسافران نشان میدهد و هرگوشۀ آن با رنگی از گلها آراسته شده است. این آبنما با شکوه و عظمتی که دارد، توانسته است عنوان بزرگترین آبنمای موزیکال در جهان و بلندترین فوارههای آبی دنیا را از آن خود کند. ایستگاه متروی چیتگر یکی از ایستگاههای خط پنج مترو تهران است که در نزدیکی پروژه البرز کوهک قرار گرفته است .

در دریاچه چیتگر (خلیج فارس)، فروشگاه هایی متعددی وجود دارد که نوشیدنی ها و خوردنی های ایرانی و فرنگی را در اختیار کافی شاپ باز ها قرار می دهد. در دریاچه چیتگر (خلیج فارس)، فروشگاه هایی متعددی وجود دارد. عملیات اجرایی در حال حاضر در ایستگاه دریاچه چیتگر جنب پروژه اسپرلوس در حال انجام است. برای رفتن به سمت دریاچه آهنگ باید وارد مسیری فرعی و خاکی شوید. نزدیکی به تهران سبب شده تا پرند ، در فهرست اولویت های انتخاب سکونت گاه جدید و ارزان در اطراف تهران قرار گرفته و شهر های مهاجر فرست به تهران، از این شهر برای اقامت بلند مدت استفاده کنند.

تبدیل سکونت گاه روستایی به شهری با جمعیت ده هزار نفر بر عهده وزارت کشور است . با افزایش جمعیت در سکونت گاههای روستایی شهرهای اولیه شکل گرفتند . در ادامه با متروی چیتگر آشنا میشوید. که هر یک از این خطوط اتوبوسرانی دسترسی مناسبی را از خط متروی چیتگر به مناطق ذکر شده ایجاد میکنند. میتوان بازدیدی یک روزه از سد مانگلا برنامهریزی کرد که البته رانندگی در مسیر رسیدن به آن نیز لذتبخش است چرا که در آن میتوان نظارهگر قلعهی زیبای روهتاس شد. البته نمونه ای از آن در بوستان نهج البلاغه تهران نیز در دسترس شهروندان تهرانی قرار دارد.

اگر فکر میکنید این اصطلاح یکی از دیالوگهای سری فیلمهای هری پاتر است، سخت در اشتباهید، زیرا درختان مرده بازماندگانی از تنه درختانی هستند که دُرست در میان دریاچه ارواح قرار دارند و به درختان مرده مشهور شدهاند. نخستین پیست پرش در آسمان در دریاچه چیتگر تهران ارائه شده است. ایستگاه متروی چیتگر در 11 خرداد 1384 تأسیس شده و دارای 4500 متر مربع فضای سرپوشیده و 11600 متر مربع فضای باز است. مرکز تفریحات و سرگرمی رزمال در مساحتی نزدیک به 13هزار متر مربع در طبقه پنجم این مجموعه قرار گرفته است و شامل 7 سالن سینما – مجموعه بولینگ – سالن بیلیارد فود کورت – شهربازی و…

بیماری التهابی روده به عنوان بیماری نوجوانان و جوانان در نظر گرفته می شود، زیرا برای نخستین بار بیشتر در افرادی که در بازه سنی 15 تا 25 سال قرار دارند، تشخیص داده می شود. به گفته زمانی آب از رودخانه کن پس از طی مسیر ۷ کیلومتری کانال سرپوشیده و مراحل تصفیه، وارد مخزن دریاچه شهدای خلیجفارس میشود و به اینترتیب تراز آب دریاچه در سطح مطلوبی از سطح دریای آزاد قرار میگیرد. وی ادامه داد: آب رودخانه هیرمند ابتدا وارد هامون پوزک میشود که عمدهاش در افغانستان است, سپس به هامون صابوری که نصف آن در افغانستان و نصف آن در ایران است میریزد و نهایتا وارد هامونِ هیرمند میشود.

با وجود پارک های جنگلی چیتگر، خرگوش دره، لتمال کن و جهت وزش باد در تهران که عموما غربی-شرقی است این محدوده از تهران آب و هوای پاکیزه و مطلوب تری نسبت به دیگر مناطق تهران دارد و به نظر می رسد ظرف یک دهه آینده، یکی از مناطق مهم پایتخت و حتی ایران باشد. اگر جواب شما به هر یک از این سوالات مثبت است، حتما سری به پارک جنگلی چیتگر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید