جغرافیای تاریخی سمرقند و بخارا

با این حال، هنگامی که ما رودخانه جفرسون را به عنوان دورترین منبع رودخانه می سی سی پی در نظر گرفتیم، پس از آن 3,902مایل به طول رودخانه می سی سی پی – میسوری رسید . به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، در شهر «نیویورک» در چارچوب نشست عمومی هفتاد و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ویژه در مورد اعلام منطقه دریاچه آرال به عنوان یک منطقه نوآوری و فناوریهای اکولوژی به اتفاق آراء تصویب شد. البته در بستر دریاهای جوانی مثل دریای سرخ هم این اتفاق می افتد.

یکی از ویژگی های جالب این دریاچه این است که درکنار خود 9 استخر دارد که تمامی آنها هم آب گرم هستند ولی درجه گرمایی آنها 35 درجه سانتی گراد است. به عنوان مثال در اکثر حوضه های آبخیز کشور در بالا دست بیشتر از حد مجاز از منابع آب استفاده می کنند سد می سازند سطح زیر کشت را افزایش می دهند اراضی دیم را به آبی تبدیل می کنند حقابه بر جدید تعریف می کنند معیشت مردم را به برداشت منابع آب پیوند می دهند و با این اقدام اشتباه به پایین دست آبی تعلق نمی گیرد.

در این حالت یکی از صفحات به زیر دیگری فرورانده می شود و در حاشیه دو صفحه، فعالیت های آتشفشانی فراوانی رخ میدهد. در محل این فروراندگی معمولا رشته های کوه های طویل و مرتفعی تشکیل می شوند که با فعالیت های آتشفشانی و زمین لرزه همراه است. پشته های میان اقیانوسی مناطقی هستند که فعالیت آتشفشانی و زمین لرزه در آنجا زیاد است. نمونه ای از آنها پشته میانی اطلس در اقیانوس اطلس است که از قطب شمال تا قطب جنوب کشیده شده است. اگر ورقه سنگ کره در زیر اقیانوس قرار گرفته باشد، آن را ورقه اقیانوسی و اگر در محل قاره ها باشد آن را ورقه قاره ای می نامند.

در زیر هر یک از اقیانوسهای بزرگ جهان، یک پشته میان اقیانوسی وجود دارد. هر یک از کشورهای این حوضه آبی، سدهای کوچک و بزرگی را در مسیر این رود احداث کردهاند که از مهمترین آنها میتوان به سد آخوریان (مشترک میان ارمنستان وترکیه)، سدهای ارس و خداآفرین (مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان) اشاره کرد. به همین دلیل هر ساله چندین سانتیمتر بر وسعت اقیانوسها افزوده میشود. بنابراین ورقه عربستان از چند میلیون سال قبل حرکت خود را به سمت ایران آغاز نموده و هم اکنون نیز ادامه دارد.

در اثر این پدیده، مواد خمیری به سمت بالا حرکت میکنند و از محل شکاف بین ورقه ها به سطح زمین میرسند و سبب جابه جایی و حرکت ورقه ها میشوند. کشور ارمنستان بین دو بخش بزرگ و کوچک جمهوری آذربایجان واقع شده است و راهی به دریا ندارد ولی بخش بزرگ جمهوری آذربایجان در کنار دریای خزر واقع شده است. حرکت صفحه ها نسبت به هم، در سه حالت کلی رخ می دهد.

خمیرکره به دلیل شرایط دما و فشار معین، حالت خمیری دارد. حالت اول؛ صفحات واگرا هستند، یعنی از هم دور می شوند. کوه های زاگرس هم در ایران، مثال خوبی است که در نتیجه برخورد صفحه عربستان به صفحه آسیا قد برافراشته اند. ۲. دو ورقه به هم برخورد کرده و نزدیک میشوند. این رودخانه از ارتفاعات لعل وسرجنگل در ولایت غور سرچشمه میگیرد و از بهم پیوستن دو رود، درنزدیکی قریهٔ «شینیه دولت یار» به وجود می آید.

نویسنده این کتاب، مسیر شکل گیری بُعد نمادین قدس در نهاد اسلامی را پی میگیرد و تقریباً به همان مراحل پیشین میرسد. در محل فصل مشترک دو صفحه، پشته های میان اقیانوسی، شکل گرفته و پوسته اقیانوسی بین دو صفحه، گسترش پیدا میکند و رفته رفته بر وسعت دریاها و اقیانوس ها افزوده میشود. مرحله ۱ سرطان روده بزرگ: سرطان به ماوراء غشاء مخاطی ( ماهیچه های داخلی) گسترش پیدا کرده اما به فراتر از روده بزرگ و به بخش های دیگر و یا به غدد لنفاوی سرایت نکرده است.

به گزارش وب ام دی، در عفونت های باکتریایی پزشک حضور بیمار را در بیمارستان صلاح نمی داند، بنابراین خانه گزینه امن تری برای استراحت این گروه از بیماران محسوب می شود. آنتی بیوتیک: آنتی بیوتیکها معمولاً برای درمان عفونت معده و روده تجویز نمیشوند، چون بسیاری از موارد این بیماری ناشی از ویروس است نه باکتری. اما در بیشتر موارد، معاهدات رسمی از سوی کشورها برای استفاده از رود مشترک به امضا رسیده است. آب اعماق دریاچه حتی در فصل تابستان سرد است و به ْ1 تا ْ3 میرسد. به گزارش خرداد، ایسنا و به نقل از ام.ان.ان، یکی از مشکلات جمعیت 7 میلیارد نفری و در حال افزایش زمین این است که آب زیادی برای تامین نیاز این جمعیت لازم است.

در بالادست دریاچههای طشک و بختگان، تالاب کمجان قرار دارد که در حال حاضر کاملاً زهکشی شده و شامل دو کانال آب و زمینهای مرطوب وسیعی است. در بالای همین شهر سدی ساخته شده که آب رود مزبور را بهسمت یک کانال منحرف میکند. سد انحرافى ميل – مغان تأسيساتى بزرگ است که با همکارى شوروى سابق و ايران در ۳۵۰ کيلومترى غرب جلفا در نقطه مرزى رود ارس، به نام قزل قشلاق مقابل شهر نخجوان ساخته شده است. آب درياي مازندران نسبت به ساير اقيانوس ها و درياها شوري كم تري دارد و به طور متوسط 13 گرم در ليتر مي باشد.

دریاچه درياي مازندران به علّت اين كه با درياهاي آزاد ارتباط ندارد و دورتادور آن را خشكي فرا گرفته است در واقع درياچه اي است كه به علّت وسعت زياد آن ، بزرگ ترين درياچه ي جهان محسوب مي شود امّا همان طور كه در درس هاي اوّل خوانديم اين درياچه باقي مانده ي درياي بزرگ تتيس است كه در دوره هاي اول و دوم زمين شناسي تمامي سطح خشكي هاي آسياي جنوب غربي را مي پوشانده و از همان زمان ها دريا خوانده مي شد و اكنون نيز دريا خوانده مي شود. امّا در حوضه ي جنوبي عمق دريا نسبت به حوضه ي شمالي بيش تر است و به 960 تا 1000 متر مي رسد و متوسط آن 325 متاستK1 .

در اثر این برخورد ورقه اقیانوسی به زیر ورقه قاره ای فرو رانده میشود. ورقه ها اقیانوسی نسبت به ورقه های قاره ای سنگین تر میباشند و به زیر ورقه های قاره ای کشیده میشوند و باعث ایجاد گودال اقیانوسس، کوه های آتش فشان و زلزله میشوند. در این محل ها نه پوسته جدید تولید میشود و نه ورقه ای تخریب میشود بلکه فقط ورقه ها کنار هم حرکت میکنند در این صورت زلزله های شدید ایجاد میگردد.

حرکت ورقه ها در مجاورهم به سه صورت ممکن است باشد. دسترسی به دریا باعث رونق کشاورزی و ایجاد شغل و جذب گردشگر می شود. به دلیل اختلاف دما و چگالی بین قسمتهای بالا و پایین خمیرکره، پدیده همرفت ایجاد میشود. توسعه و ایجاد فضاهای سبز جدید و اماکن تفریحی ورزشی به همراه برنامه های فرهنگی از ضرورت های مهمی است که باید از سوی مسئولان این شهر بویژه شهرداری جدیدالتاسیس و همچنین شرکت عمران پرند مورد توجه ویژه باشد. اگر از تهران قصد سفر به تالاب هامون را دارید، با توجه به مسافت زیاد بین شهر زابل در سیستان و بلوچستان تا تهران، میتوانید از طریق هوایی خودتان را به این شهر برسانید، اما اگر اهل سفرهای زمینی هستید، بار و بندیل خود را ببندید و با اتومبیل شخصی به سمت تالاب هامون راهی شوید.

۰۹ شهريور ۱۳۹۷ – ۱۳:۳۸ بین الملل ترکیه و اوراسیا نظرات به گزارش خبرنگار گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از News-Asia، نشست سران کشورهای عضو صندوق بینالمللی نجات دریاچه آرال در ترکمن باشی به مناسبت 25 اُمین سالگرد تاسیس صندوق، در آگوست سال 2018 در ترکمنستان برگزار شد. صيد ماهي براي روستايياني كه در مجاورت دريا و در كنار رودها به سر مي برند، فرصت خوبي است، آن ها از اوايل پاييز مي توانند ماهي ها را صيد كنند و اين كار را تا اوايل بهار ادامه مي دهند.

از لحاظ وسعت و ژرفا آمار دقيقي نمي توان داد، زيرا سطح آب دريا نوسان دارد و در طول زمان هيچ گاه ثابت نبوده است . حوضه آبریز «کرخه» که به تنهایی ۹ درصد از مناطق تحت کشت ایران و ۱۱ درصد از تولید گندم در کشور را به خود اختصاص داده، سالانه معادل ۰٫۰۸ کیلومتر مکعب از منابع آب زیرزمینی خود را در فاصله سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ از دست داده که به معنی حدود ۱٫۰۸ کیلومتر مکعب در سراسرِ این ۱۴ سال است. دریای هلمند در ماه های حوت، حمل و ثور طغیانی میگردد و در ماههای سرطان، اسد، سنبله و میزان کم آب می شود.

دراثر فرورانش، ورقه ها میشکنند و انرژی آزاد میشود، انرژی آزادشده به صورت امواج لرزه ای، باعث رخ دادن زمین لرزه های بزرگی میشود. جمع آوری اطلاعات پژوهش حاضر به روش اسنادی و میدانی صورت گرفته است و محقق علاوه بر استفاده از کتب و منابع مرتبط با موضوع تحقیق، با رفتن به تعدادی از روستاهای سیستان ضمن مصاحبه با افراد، به جمع آوری اطلاعات لازم پرداخته و همچنین تأثیر خشکسالی را بر روستاهای حاشیه ای دریاچه و کل منطقه سیستان مورد مشاهده و بررسی قرار داده است و باید گفت که نقش پررنگ دریاچه هامون در زندگی مردم سیستان، آسیب پذیری آنان را در هنگام خشکسالی سبب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید