خروسهاي شهيد اندرزگو استثناییاند و تخم میگذارند!

یعنی این خودروساز زمانی که این گاوداری را جای طلبش برداشته، چند سالی آن را خالی رها کرده و نهایتا یک سال و نیم قبل آن را به فردی اجاره داده. طبق تخمینی در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۱٫۴ میلیارد رأس گاو در جهان وجود دارد. 2- در طول سال از برنامه تغذیهای که اقتصادی و بالانس شده باشد و بتواند نیازهای حیوان را برآورده نماید استفاده کنید. توقف در طول مسیر دویدن و یا وارد شدن از حصارها به مسیر به شکلی که ایمنی و سلامت سایر دونده ها را به مخاطره بیاندازد غیر قانونی است و قطعا تبعاتی برای شما به همراه خواهد داشت.

بهبود عملکرد تولیدمثلی در صنعت پرورش گاو شیری به عنوان زیر بنای طول عمر اقتصادی گله، از اهمیت زیادی برخوردار است. وقتی فعالیت باکتریهای موثر بر روی جیره به علت بهم خوردن شرایط فیزیولوژیکی شکمبه کاهش یابد و عدهای از آنها به علت کاهش pH ازبین بروند اجزای جیره گاهاً بدون اینکه مورد فرآیند تخمیر قرار گیرند از شکمبه عبور میکنند و در مدفوع دیده میشوند. وقتی فعالیت باکتریهای شکمبهای در نتیجه کاهشpH ، کاهش پیدا کند و یا به علت کوچک بودن ذرات نرخ عبور آنها افزایش یابد میزان فعالیت باکتریها و تولیدات آنها کاهش پیدا میکند و در نتیجه میزان استفاده از غذای مصرفی و کارایی آن پایین میآید و انرژی به یک عامل محدودکننده تبدیل شده و تولید شیر کاهش پیدا میکند.

وقتی pH شکمبه کاهش پیدا میکند توانای هضم و جذب در شکمبه پایین میآید. وقتی شرایط فیزیولوژیکی شکمبه مناسب نباشد و pH شکمبه پایین باشد مقداری از غذا همراه با مدفوع دفع میگردد و میزان استفاده و کارایی غذای مصرفی پایین میآید و هزینه گزافی را به دامدار تحمیل میکند. به همین دلیل مقداری از این کربوهیدراتها از طریق مدفوع دفع شده و به همراه مدفوع و ادرار اسیدی سبب اسیدی شدن بستر و آسیب رساندن به سم گاو میگردد. از طرف دیگر به علت بهم خوردن شرایط فیزیولوژیکی شکمبه این پروتئینهای میکروبی حالت سمیت پیدا کرده و خود آنها سبب صدمه به حیوان میگردند.

بافرها میتوانند مصرف مادهی خشک را افزایش داده و تثبیت کنند، تولید پروتئین میکروبی شکمبه را افزایش دهند و هضم فیبر را بهبود بخشند. شدت رفتار فحلی با افزایش سن افزایش یافت (۵/۵ سواری بیش از نخستین ابستنی تلیسه ها، ۳/۶ سواری در تلیسه های زایش اول ، و ۹/۷ سواری در گاو های مسن تر) و گاوهای مسن تر، در آغاز دوره فحلی، نسبت به گاوهای جوان تر، فعالیت سواری بیشتری را نشان دادند. در این دوره گاو مرحله حساس پیک (Peak) با حداکثر تولید را سپری کرده و واکنشهای حیوان به حالت عادی برگشته و میتواند در صورت برخورداری از جیره متوازن تواتاییهای تولیدی خویش را بروز دهد در این مرحله مدیریت گاوداری، گاوهای مورد نظر را از لحاظ وضعیت بدنی بررسی نموده و در صورت برخورد با موارد غیرعادی نظیر رشد بیرویه گاوها و یا به لاغری بیش از حد آنها در صدد اصلاح جیره برآمد.

14- جهت اطمینان از میزان کافی خوراک مصرفی، در جیره حد اطمینان (Allowance) را مد نظر گیرید. فاصله صحیح بین چرخهامعمولا در کاتالوگ گاوآهن و به صورت فاصله وسط تراکتور تا دیواره داخلی چرخ عقب سمت راست بیان می شود.در مورد تمام گاوآهنها، به خصوص انواع سوار، باید تا حد امکان شرط (الف) را با تنظیم فاصله چرخ عقب تراکتور تأمین کرد. از تغذیه مقدار زیاد مواد معدنی باید خودداری (به ویژه مخلوط بافرهای نمکهای سدیم) و مصرف نمک طعام را باید به حداکثر 28 گرم در روز محدود کرد.

شرکت زرین جاودانه تولیدکننده انواع مکمل ها و پرمیکس های حاوی این ویتامین طبق جداول استاندارد جهانی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین عملکرد را در گله های خود داشته باشید. گاو بازی هر چند به عنوان یک نبرد نا برابر در بین منتقدان تعریف شده و معتقدند فرجامی جز مرگ در این کار وجود ندارد و باعث ترویج خشونت می شود ولی باز هم هر ساله این مراسم در همه شهر های اسپانیایی و اسپانایایی زبان در دنیا انجام می شود.

6- گاوها علاقه خاصی به استفاده از علوفههای تازه و آب دار دارند در صورت در دسترس و ارزان بودن در تغذیه آنها به کار ببرید. عمق کار ۳۰ سانتیمتر , عرض کار در مدل دوازده اینچ 120 ، در مدل 14 اینچ 140 و در مدل 16 اینچ 160 سانتیمتر میباشد , فاصله بین خیش ها در مدل دوازده اینچ 70 ، در مدل 14 اینچ 75 و در مدل 16 اینچ 80 سانتیمتر و تعداد خیش ها 4 عدد می باشد .

رضا دادخواه رئیس اداره دامپزشکی سراب در خصوص آمار تعداد گاوهای نژاد سرابی می گوید: با توجه به اینکه اکثریت دامداری ها و گاوداری ها در سراب سنتی بوده و به صورت گاوداری های منظم صنعتی نیستند آمار دقیقی از تعداد گاو های نژاد سرابی در دست نیست. خروسکی از این نوع معمولاً همراه با سرفه های با صدای پارس کردن است ولی علائمی مثل تب را به همراه ندارد.

معمولاً از کولتیواتورهائی که بیلچه نسبتاً عریض و تقریباً افقی دارند برای سله شکنی و وجین علفهای هرز استفاده می شود. دنده ها در قسمت کمر عریض باشند . با توجه به شرایط فعلی موجود در کشور، قیمت ها در این زمینه نیز همواره با نوسان همراه بوده است. مدیران موفق واحدهای تولید دامی با عجین نمودن هنر و تجربه گذشتگان با علوم پیشرفته تغذیهای امروزی، آمیزه جالب توجهی را تحت عنوان مدیریت تغذیهای بوجود آوردهاند که با کاربرد عملی این برنامهها در مزارع دامپروری و با سودآور نمودن این بخش تولیدی، برای سرمایهگذاران این واحدها، زمینه مطمئنی را در رابطه با تضمین اقتصادی فعالیتشان فراهم میآورند.

دقت کافی در مورد تامین مورد نیاز گاو شیرده و نسبت صحیح آن با انرژی که میزان قابل توجهی از آن از اندوختههای چربی بدن تامین میشود اعمال نمائید، در این مرحله از مواد ازته غیر پروتئینی صرف نظر کنید و از منابع پروتئینی با تجزیهپذیری کم در شکمبه استفاده نمائید. در این مرحله از مواد ازته ی غیر پروتیینی با تجزیه ی کم در شکمبه استفاده کنید. در تمام موارد بالا به این نکته اشاره شد که غذای وارد شده به شکمبه باید در یک شرایط مناسب تحت تخمیر فلور شکمبه قرار گیرند و تولید پیشسازهای چربی شیر، پروتئین میکروبی و انرژی جهت تولیدات دام بخصوص تولید شیر بالا رود.

دیدگاهتان را بنویسید