خروس افغانی – پرورش وجوجه کشی مرغ وخروس لاری اصیل مشهد

مقدمه : نئوسپورا کنینوم تک یاخته ای از رده اپی کمپلکسا و از عوامل مهم سقط جنین در گاو است کـه تا سال 1948 به عنوان عامل سقط جنین شناخته نشده بود اما در حال حاضر سبب خـسارات اقتـصادی وسیعی در جهان می گردد .هدف از انجام این تحقیق مقایسه و تعیین درصد الودگی به نئوسپورا کانینوم در خون با روش های nested PCR و ELISA و تعیین پارازیتمی در گاو های سرم مثبت در چند گاوداری نیمه صنعتی حومه استان قم میباشد.

حضور ژنوم انگل همزمان با آنتی بادی علیه آن در سرم ممکن است ناکارامدی پاسخ ایمنی هومورال در حذف جرم از خون را نشان دهد و تمام گاوهای آنتی بادی مثبت احتمالا دچار پارازیتمی نیز هستند و علاوه بر آن گاو هایی که آلودگی آنتی ژنی را نیز دارا بودند به احتمال بالایی در انتقال عمودی جرم نقش بسزایی دارند. فرآیندهای متابولیک، انتشار و تبدیل متابولیت هایی هستند که در فرآیندهای تولید تشکیل شده اند.

در مقالات بعدی در رابطه با این موضوع اطلاعات بیشتری ارائه می گردد. تا حمل سیلو به قسمت تغذیه آسان باشد و در صورتی که قسمت تغذیه کاملا به سیلو مرتبط باشد می توان به صورت اتوماتیک حمل سیلو را انجام داد و می توان با یک توزیع کننده مکانیکی که به تایمر وصل باشد هر زمان مقدار معینی بر اساس زمان ، سیلو برای گاوها ریخته شود و در این سیستم حدود 60 سانتی متر برای گاو و 50 سانتی متر برای تلیسه آخور در نظر گرفت. کواردیلاها با در دست داشتن پارچههای زرد و صورتی گاو را تحریک کرده و او را خشمگین میکنند.

عوامل بالا همگی ضررهای ناشی از لنگش در گاو شیری است. علت کاهش شدید تولید در دوره دوم شیرواری، وضعیت جسمانی نامناسب تلیسه در زایمان اول میباشد. •برای جبران هر پوند کاهش وزن بدن، 2/3 مگا کالری انرژی برای شیردهی (NEL) (یا 2/5 پوند ماده خشک ذرت بدون پوسته)، مورد نیاز است. •چنانچه گله را با TMR تغذیه میکنند و این گله در شرایط محیطی نامناسب قرار دارد، باید تراکم انرژی جیره افزایش داده شود و درصورت امکان از چربی و علوفه دارای کیفیت بهتر (بدون استفاده از غلات بیشتر) در تغذیه گاوهای شیری استفاده شود. نسبت کلسیم به فسفر، بدون تجاوز مقدار فسفر از محدودیت اعلام شده، باید زیر2 باشد.

نظر بهاینکه، حیوان حداقل 5درصد کمتر از مصرف پیشبینی شده، ماده خشک مصرف میکند لذا در متعادل کردن جیرههای TMR باید مصرف خوراک به مقدار 5درصد از آنچه که پیشبینی میشود، کمتر باشد. •درصورت لزوم جهت بهبود وضعیت جسمانی گاوهائیکه در هنگام خشک کردن از وضعیت جسمانی چندان مناسبی برخوردار نمیباشند، میتوان از مواد دانهای (کنسانتره) در تغذیه آنها استفاده کرد. گاو ها اصولا در فصل های کرم سال میزان چربی شیر آنها کاهش می یابد که برای جلوگیری کردن از این امر باید با علوفه تازه تغذیه شوند.

بنابراین تعجب آور نیست که بیشتر همبستگی ژنتیکی بین بسیاری از بیماری های متابولیکی و صفات تولید شیر در گاو شیری نامطلوب باشد. گاو نژاد سیمنتال علاوه بر اینکه در کشورهای خارجی برای پرورش و نگهداری مورد استفاده قرار میگیرد، در ایران نیز برای استفاده از شیر و گوشت و مزایای نگهداری، توسط بسیاری از دامداران پرورش داده میشود. اثر تغذیه در پروتئین شیر، کمتر از چربی شیر است. یک نمره وضعیت جسمانی برابر با تقریبا 6 تا 7 پوند شیر را تأمین میکند و اما پروتئین کافی برای 3 تا 4 پوند شیر را فراهم مینماید.

ارائه یک رژیم غذایی متعادل سرشار از پروتئین و مخلوطی سالم از دانهها، غلات، میوهها و سبزیجات برای حفظ سلامتی آنها ضروری است. ضروری است که گاوها ی پرتولید و گاوهای 2ساله، مدت زمان بیشتری در گروه تولیدها بمانند تا امکان رشد و جبران ذخایر از دست رفته بدنی آنها فراهم آید. انتخاب شدید برای تولید منجر به وابستگی به ذخایر بدن در اوایل دوره شیردهی شده و در نتیجه، شروع شیردهی سبب تعادل منفی انرژی می شود. •25% از مکمل مواد معدنی مورد استفاده در تغذیه گاوها در مرحله آغازین دوره شیردهی باید بصورت کمپلس حاوی، بخصوص مس، کبالت، منگنز و روی (روی- متیونین) باشد.

•حیوان باید روزانه 30 گرم نمک دارای عناصر معدنی کمیاب جهت تأمین احتیاجات نگهداری و در ازاء تولید هر پوند شیر، یک گرم از نمک مذکور را مصرف کند تا کلر مورد نیاز آن تأمین شود. مواد معدنی و ویتامینها برای پیشگیری از جفت ماندگی، ادم پستان و اکثر عوارض متابولیکی بعد زایش اهمیت دارند . ۵- از جفت گیری طبیعی بپرهیزید. کیفیت , شکل و وضع ظاهری تخم مرغ تاثیر چشم گیری بر درصد جوجه آوری دارد . تخم مرغ پوسته ای کرمی دارد، اما درون تخم مانند تخم مرغ معمولی دارای سفیده ای سفید و زرده ای زرد رنگ است.

همچنین این جاندار دارای ذائقه متنوعی نیز میباشد. همچنین برآورد شد صنعت پرورش گاو شیری امریکا سالانه از اسیدوز شکمبه ای تحت حاد رقمی بین ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار متضرر می شود (Donovan، ۱۹۹۷). •درصورت استفاده از جیرههای TMR، در تغذیه گاوهای شیری، مقدار 5 تا 10درصد از غذا در آخور باقی میماند. ما در اینجا بر آنیم تا به یکی از روش های خاک ورزی حفاظتی بپردازیم که با استفاده از گاو آهن قلمی (چیزل)انجام می شود. اگر ما نوشتار خود را به دامپروی کانون نمائیم ، خواهیم دید که در زمینه نژادهای گاو ، گوسفند ، بز و مرغ چه پراکنش بزرگي و مخازن گسترده ژني داريم، که اينها سرمايه ي بسيار با ارزشي هستند .

عدم تعادل فیزیولوژیکی حیوان پس از زایش با بروز اختلالات متابولیکی مرتبط می باشد که تاکنون در زمینه دامپزشکی این اختلالات به تناوب ثبت گردیده و مجموعه ای 72 حالتی از متابولیسم حیوان (بیشتر علت و برخی تشخیص های توصیفی) در کمیته بین المللی سلامت (ICAR) تشکیل شده است. همچنین توصیه های زیادی در خصوص ثبت اطلاعات بیشتر به صورت سیستماتیک در سیستم های پرورشی صورت گرفته است. وجود لوله های شیر و خلأ و همچنین دستگاه شیر دوشی در این قسمت مشهود است. نمونه­ی صبح و بعد از ظهر: مقدار MUN در نمونه­ های صبح معمولا کم­تر از نمونه­ های بعد از ظهر است، بنابراین، هنگامی­که MUN گله را در ماه­های مختلف مورد بررسی و مقایسه قرار می­دهید، باید زمان نمونه­برداری از شیر نیز یکسان باشند.

•چنانچه در تهیهTMR از مواد وارداتی استفاده میشود، باید بیش از هر چیزی، هزینه جیره مورد توجه قرار گیرد. حفظ باروری اسپرم برای مدت طولانی، نیازمند استفاده از رقیق­کننده­هایی است که محیط مناسبی را از نظر فیزیولوژیکی و متابولیکی برای بقای اسپرم فراهم کنند. انتقال از جیره دو هفته آخر دوره خشک باعث به حداقل رسیدن تنشهای ناشی از تغییرات محیطی و جیره غذایی، در بعد از زایمان میشود. •در صورت انتقال گاوها از گروهی به گروه دیگر، حتیالامکان باید سعی شود که تعداد بیشتری گاو همزمان انتقال داده شوند.

گاوهای تازهزا باید مستقیماً به گروه پرتولیدها انتقال داده شوند. اختلالات متابولیک یک یا چند فرایند متابولیکی بوده که بعنوان یک مشکل کلیدی در دوره انتقال گاوهای شیری مطرح می باشند. شیوع بیماری های حیوانی در جهان طی چند دهه اخیر به دلیل اهمیت اقتصادی و کاهش بهره وری تولید مورد توجه خاصی قرار گرفته است. اگر فقط با چند حیوان کارتان را شروع کردید با کشاورزان نزدیکتان که گاوداری دارند صحبت کنید و درباره فروش به فروشگاه ها و فروشندگان محلی با آنها مشورت کنید. برای کسب قیمت روز گوسفند رومانف ایرانی می توانید با مراکز فروش این نژاد در تماس باشید.

در ایران هم خرید و فروش گوسفندان نژاد رومانف مانند سایر نقاط جهان صورت می گیرد و دامداران می توانند به هر تعدادی که بودجه و نیاز دارند، آن ها را خریداری نمایند. علاوه بر این، امتیازبندی وضعیت بدنی (BCS)، سن و وضعیت تولیدمثلی گاو باید مورد توجه قرار گیرد. باید تعادل کاتیونی- آنیونی (DC AB) جیره بنحوی مورد توجه قرار گیرد که جیره از نظر DC AB، دارای تعادل منفی جیره آنیونی باشد. روش کار: در این تحقیق مجموعا 83 نمونه خون شامل تعداد 51 نمونه از گاوداری های دارای سابقه سقط و 30 نمونه از گاوهای فاقد سابقه سقط اخذ و با تکنیک های nested PCR (آلودگی به DNAنئوسپورا کانینوم) و الایزا (حضور انتی بادی علیه نئوسپورا) مورد ازمایش قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید