دریاچه پریشان؛ چالههایی که گلوی پریشان را میفشارند – امرداد

خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در بیمار مبتلا به کولیت اولسراتیو نیز به محل و میزان بیماری مربوط می شود. این محل از بهترین پیست های کارتینگ تهران و ایران است که کاملا مطابق با استانداردهای جهانی ساخته شده است. گروه استانها ـ دریاچه پریشان کازرون که با نامهای دریاچه مور و فامور نیز شناخته میشود، یکی از بزرگترین دریاچههای آب شیرین ایران و خاورمیانه به شمار میرفت که بر اثر تداوم خشکسالی و کم آبی کاملا خشک شده است.

دریاچه پریشان کازرون که با نامهای دریاچه مور و فامور نیز شناخته میشود، یکی از بزرگترین دریاچههای آب شیرین ایران و خاورمیانه به شمار میرفت که بر اثر تداوم خشکسالی و کم آبی کاملا خشک شده است. گروه استانها- بیش از ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی از حوضه آبخوان تالاب پریشان برای مقاصد کشاورزی برداشته شده که سبب خشک شدن دریاچه و سفرههای زیرزمینی شده است. به گفته مسوولان شرکت آب منطقه ای استان فارس این سد اکنون ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با صرف ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار تا کنون ساخته شده است. به گزارش ایرنا ، جان احمد آقایی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران مساحت تقریبی این ملک را ۱۵۰ هکتار اعلام و تصریح کرد: این ملک بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان ارزش مادی دارد که با ورود دستگاه قضا به این معامله مانع متخلفانی که قصد معامله زمین را داشتند، شدند.

آب اين درياچه شيرين، ولی برای آشاميدن چندان مناسب نيست درياچه پريشان زيستگاه انواع ماهی ها و پرندگان مختلف است كه در فصول مهاجرت پرندگان مهاجر نيز به آنها اضافه می شوند و ارزش های زيست محيطی درياچه را دو چندان می كنند . با وجود اینکه آب دریاچه پریشان شیرین است ولی برای آشامیدن مورد استفاده قرار نمیگیرد چرا که مناسب نمی باشد. به نوشتة او قریة چوپانان در کنار دریاچهای قرار گرفته بود که درازای آن به هشت فرسنگ میرسید.

اثنی عشری در خصوص طرح حفاظت از تالابهای ایران هم گفت: طرح حفاظت از تالابهای ایران از سال ۲۰۰۵ میلادی شروع به کار و در فازهای مختلف، حمایتهای گوناگون بینالمللی را در کنار حمایتهای دولت برای حفاظت از تالابها و ترویج رویکرد جدیدی تحت عنوان مدیریت زیستبوم بهمنظور مدیریت تالابهای کشور دریافت کرده است. پریشان تشنه است و ارژن پریشان/ هنگامی که حفر بیرویه چاه، جان تالابها را به لب میرساند! در مورد دریاچه پریشان:به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک ،دریاچه فامور ( پریشان) یکی از زیباترین و بزرگ ترين دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است.

زمینهای بازی پارک ملت در نزدیکی خیابان ولیعصر و پشت مجموعه سینما در قسمت شمالی پارک قرار گرفتهاند. فاز دوم که از جنوب چمن کاری و گل کاریهای خیابان نیایش و از غرب به باشگاه انقلاب و از جنوب جنگل کاریهای سمت صدا و سیما را شامل می شد در سال ۱۳۵۳ با الهام از پارک های انگلیس طراحی شد. پارک ملت یکی از محبوبترین جاهای دیدنی تهران و از بهترین پارکهای پایتخت است که همیشه آن را شلوغ خواهید یافت.

این دریاچه که از جاذبه های گردشگری بالاده میباشد،در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت گردیده است و در تقسیم بندی مناطق جزء منطقه حفاظت شده محسوب می گردد. دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ در فهرست پارکهای ملی ایران به ثبت رسید. شیراز- سالهاست که خشکسالی، زمینخواری و آب رفتن گونههای گیاهی و جانوری در این تالاب که در کنوانسیون رامسر نیز نام آن به ثبت رسیده است حال و احوال این ذخیرهگاه زیستبوم کره را پریشان کرده است.

درختچه های گز با توجه به پایین رفتن سفره های آب زیرزمینی رشد قابل ملاحظه ای دارند. حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : پریشان و کافتر متاسفانه شرایط وخیم و بدی دارند ، آنقدر از سفره آب اطراف این دو تالاب برداشت شده که سطح آب بسیار پایین رفته است . بر اساس تحقیقات زمینشناسان، از دوره نوسنگی، جیحون مسیر ثابتی به سوی دریاچه آرال داشت و فقط از سده هفتم تا اواسط سده دهم شاخهای از آن از طریق شاخه کهنهدریا به دریاچه ساریقَمیش میریخت و دریاچهای با عمق هشت متر تشکیل میداد، سپس از طریق آبراهه اوزبوی ، در نزدیکی کراسنوودسک (ترکمنباشی) یا قزل سو به دریای خزر میریخت.

حرارت سطح آب دریاچهها برابر با حرارت موجود در محیط میباشد ولی با افزایش عمق درجه حرارت کمتر میشود. بازگردانی: در برابر این دشمنان ایستادگی کرد و کشور را از دست شیطان نجات داد. پسر شجاع او، جلال الدین، در برابر هجوم مغولان ایستادگی می کند. بازگردانی: جلال الدین در میدانی که تیرها مانند باران بر او میباریدند و شمشیرها میدرخشیدند، در میدان جنگ که مانند روز قیامت بود میجنگد. بازگردانی: کسی نفهمید که جلال الدین در آن لحظه با خودش چه میاندیشید که از شدت اندوه با خونابه، مژههایش را خیس کرد.

بازگردانی: وقتی سپاهیان مغول پیرامون او را گرفتند، اسب تندروی خود را مانند کشتی به دریا زد. بازگردانی: هنگام غروب آفتاب و دریای خونی که از کشته شدگان در نظرش پدیدار شده بود، نابودی خورشید حکومت خود را هم دید. بازگردانی: درآن شب سیاه درخشش خیمه (حکومت) خوارزمشاهیان هم خاموش میشد و از میان میرفت. شخصیتی الهی به نام «هاپی» مسبب سیل های سالانه بود، و تصور می شد که هم او و هم فرعون سیل رود نیل را کنترل می کردند. دریاچه پریشان نیز نمونه ای مثال زدنی از این جاذبه ها است که در شهرستان کازرون و استان فارس قرار گرفته است.این دریاچه با نام فامور نیز شناخته می شود که از کوهی تحت همین عنوان در شمال شرق آن گرفته شده است.

نام این دریاچه از کوه فامور، در شمال خاوری آن گرفته شده است. علت آن اینست که فلات ایران یک فلات بلندی است که در فصل تابستان گرم و آفتاب زیاد است و در فصل زمستان، با وجودی که افتاب زیاد است، ولی سرما هم زیاد است. وی ادامه داد: بر اساس ماده یک قانون ملی شدن جنگلها اسنادی که اشخاص توسط حیله و نیرنگ و فریب اخذ کرده اند لغو و باطل شد و متخلفین هم با توجه به واکنش سختی که قانونگذار برای این نوع کلاهبرداران لحاظ کردند مجازات خواهند شد. حسن ساسانی با اعلام این خبر، اظهار کرد: آب منطقهای اصفهان با هدف صیانت از منابع آبی و جلوگیری از تعدی اشخاص به اراضی دولتی و بستر رودخانهها، پیگیریهای لازم را انجام و موفق به اخذ سند مالکیت اراضی بستر رودخانه زایندهرود در محدوده واحد ثبتی شرق اصفهان و محدوده پل دنارت تا باغگلها شد.

مجتبی هوشمندی مسئول مرکز خدمات جهاد کشاورزی حومه شهرستان کازرون در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، اظهار کرد: بعد از ظهر امروز، ۱۰۰ هکتار از علف زارهای دریاچه پریشان دچار آتش سوزی شد. انسداد روده بعد از جراحی یک اتفاق رایج است که اغلب برای آرام کردن حرکات روده دارو تجویز می شود . نویسنده به مسیر خود برای پی بردن به بعد نمادین دینی این شهر ادامه میدهد و درمییابد که تورات در موارد بسیاری اشاره کرده است که این موقعیت شاهد ساخت هیکل بوده است که خانه «یهوه» یعنی خدای بزرگ توراتی است و قدس الاقداس که اجازه ورود اغیار را به آن نمیدهد، بدان قدم گذاشت و اینجا جایی است که اسفار پنجگانه موسی که یادآور لحظههای خلقت و نبوت موسی و گردآورنده سه گانه پروردگار زمین و ملت است، در آن خوانده میشود.

قلمرو زبانی : دریا : رود سند / پایاب : جایی از رود خانه که بتوان از آن گذشت ، بی پایاب : بی گدار، عمیق . دریاچه پریشان با حدود 43 کیلومترمربع وسعت، در فرونشست کم ژرفایی تشکیل شده که از سطح دریا حدود 820 متر بلندتر است و در پیرامون آن رخنمونهای مرتفع از واحدهای سنگچینهای زاگرس دیده میشود که به سن کرتاسه پسین تا کواترنر است. دریاچه پریشان که وسعت آن ۴۳ کیلومتر مربع است. عکاس: حنیف شعاعیپارک ملت یکی از جاهای دیدنی تهران است که در شمال پایتخت و در منطقه سه قرار دارد. دریاچه پریشان در کجا قرار دارد؟

کلیسا یک کالبد ساده مکعب شکل دارد که با قلوه سنگ های بستر رودخانه برپا شده است و یک گنبد عرقچین شکل دارد که بر سالن اصلی کلیسا سایه می اندازد کلیسای ننه مریم در حریم رودخانه قرار گرفته است. دریاچه سد آبیدر در نزدیکی جنگل سی سنگان و ۱۳ کیلومتری شمال غربی دریاچه ارواح قرار دارد. از دیدگاه ساختاری و زمینشناسی، دریاچه فامور در پهنه زاگرس چین خورده قرار گرفته. دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در آسیای غربی است که در شمال غرب فلات ایران واقع شده و حوضه آبریز آن ۵۱.۸۷۶ کیلومتر مربع، معادل بیش از ۳ درصد مساحت کل کسور ایران است.

دریاچه محدوده آبی است که به آبهای آزاد راهی ندارد (دریاچه بزرگتر از آبگیر است). مساحت آن 4300 هکتار و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد 820 متر است. همان چاههایی که هیچ دیدبانی (:نظارتی) بر آنها انجام نمیشود (گزارش خبرگزاری مهر، خرداد 1399) و موتورهای مکندهشان، در سراسر شبانهروز سنگدلانه سرگرم بالا کشیدن آبهای زیرزمینی هستند. به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، با خشک شدن ۹۰ درصد دریاچه آرال واقع در کشور ازبکستان، هزاران کشاورز و ماهیگیر که در روستاهای اطراف دریاچه زندگی میکنند، بیکار شدهاند. ↑ گزارش «پروژه عدالت افغانستان»، فاجعه افشار را قتل عام و تجاوز جنسی دستهجمعی خوانده است.

از طرفی رشیدالدین فضلالله، تاریخنگار قرن ۷ق در زمان ایلخانیان، رواج تشیع را در افغانستان مربوط به تشیع غازان خان، فرزند بزرگ هلاکو خان، به همراه برادرش اولجایتو و فرزندش ابوسعید، دانسته است. هر بند شامل چهار مصراع است؛ به این نوع شعر «چهارپاره» یا «دوبیتی های پیوسته» می گویند چهارپاره بیشتر برای طرح مضامین اجتماعی و سیاسی به کار میرود و رواج آن از دوره مشروطه بوده و تاکنون ادامه یافته است. در هر جای تهران و ایران هستید، تهرانگردی را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید