رودخانه ارس مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان

ساوه تغییریافته واژه سهآبه به معنای مکانی با سه رودخانه خوانده شدهاست. در روزگار صفویه مردم ساوه از تیرههای گوناگون بودند و زبان و آداب و روسوم آنان نیز طبعاً با هم فرق داشت؛ ولی بیشتر مردم از همان گذشته پارسیزبان با گویش محلی بودند تا به امروز هم ادامه دارد. پی آمد حمله مغول کاهش شدید مردم ساوه بوده که کاهش زیاد ماندگاران روستایی و ویران شدن دستگاههای آبیاری موجب افت شدید کشاورزی در سرزمین ساوه شد. براساس رساله و دستنوشتهای که در کتابخانه مجلس شورای اسلامی ایران وجود دارد اوضاع شهر ساوه در دوران قاجار اینگونه تفسیر شده است: نویسنده از قتلعام مردم ساوه و ویرانی بناها و آثار پس از حمله چنگیزخان مغول یاد کرده است که بعدها توسط صفویان بازسازی شده است، وی ساوه را محل زرادخانه (قورخانه) سلطنتی صفویه دانسته است، براساس این نسخه خطی ساوه به دلیل تصمیمات حاکمان و پادشاهی قاجار رو به نابودی رفته، بهطوری که راه قافلهها و کاروانها را به سمت ساوه ممنوع و فروش انار این شهر را قدغن کرده بودند و به اسم سمنان، کاشان و اردستان میفروختند، بر خلاف گذشته صد و پنجاه سال از ساوه فردی به دستگاه حکومتی نمیتوانست راه یابد.

از دیدنی ها و مناظر طبیعی ای به شمار می روند كه تنها در كویر می توان آنها را دید. و در سدهٔ ۷ (پیش از میلاد) یکی از دژها و خانمانهای سرزمین ماد به شمار میرفته و زیست همگانی در این بخش از ایران از پیشینه و دیرینگی بسیار برخوردار است و از دید زمینشناسی از آن دوران سوم و چهارم زمینشناسی میباشد. در تقسیمبندی اقلیمی شهرستان ساوه دارای اقلیم نیمه خشک با تابستانهای گرم و زمستانهای کمی سرد نامگذاری شده است. برخی با توجه به نام ساوه که به آن داده اند، آن دریاچه را به حوض سلطان منتسب کرده اند، از جمله ” گوبینو” و ” دیولافوآ ” در سفرنامه های خود می نویسند احتمالاً این دریاچه ممکن است بخشی از دریای بزرگ ساوه بوده باشد که در روز تولد پیغمبر (ص) خشک شده و این نشانه ای از ظهور پیغمبر اسلام بوده است .دریاچه حوض سلطان با مناظر گوناگون و دیدنی خاص خود در ساعات مختلف روز و در فصل های گوناگون ، زیبایی را به نمایش می گذارد.

سوال : ابزارهای گردآوری اطلاعات میدانی را نام ببرید : پرسشنامه، مصاحبه و مشاهده . برای دیدن این آبشار زیبا دو مسیر پیش روی شماست اول این که از دره ماهاران به سمت پایین بیایید و در مسیر از رود منتهی به آبشار لذت ببرید. در این مجتمع رفاهی و گردشگری، دریاچه مصنوعی نیز پیش بینی شده است که طرح آن در نماهای سه بعدی فاز دوم مشاهده می شود. موقعیت جغرافیایی : واقع در جنوب شهر ساوه به مساحت 400 هکتار پیش بینی شده است.

ارس نام رودخانهای نسبتاً پرآب و خروشان است كه در فاصله 2 كيلومتري جلفا پس از گذشت از بستر تنگ كوهستاني كه در كوههاي نزديك جلفا ايجاد نموده است وارد جلفا مي شود. اگر به دنبال دیدن رود ارسِ پر آب هستید، معمولا اردیبهشت و خرداد پرآب ترین زمان رودخانه ارس است. به گزارش خبرنگار ایرنا، قاسم تقی زاده خامسی روز دوشنبه در جشن پنجاه سالگی همکاری های آبی ایران و جمهوری آذربایجان در بهره برداری مشترک از سدهای ارس و میل مغان افزود: بدون شک برگزاری این جشن می توانست تبدیل به یک برنامه جهانی شود، اما همه گیری کرونا این امکان را از ما سلب کرد.

گروهی نام آن را مأخوذ از واژه اوستایی “سَوا” Sava و یا واژه پهلوی “سَوَکا” Savaka دانستهاند. اما مردمان ساکن در روستاهای اطراف سودمندی های آن را نیز در نظر دارند و از آن در بهبود زندگی خود استفاده می نمایند.در حقیقت دریاچه حوض سلطان شامل دوچاله ی جدا از هم به نام ” حوض سلطان ” و ” حوض مره ” است که مجموعه آن بیشتر به نام حوض سلطان معروف شده و کمتر از حوض مره یاد می شود.آب هایی که به این دریاچه وارد می شود ، دایمی نیست و به علت عبور از طبقات نمکی ، بی نهایت شور است .

حوزه آبریز آن ۵/ ۲۶۶ کیلومتر مربع است و بیشترین مساحت را در اردیبهشت دارد. بلوک های انتهایی این فاز، در قالب یک مجتمع فرآوری محصولات گلخانه ای به واحدهای صنعتی اختصاص یافته است. روستای آوه دارای سابقه تاریخی و آثار باستانی ثبت شده می باشد به علاوه دامنه تپه های جنوبی روستا که فاز دو شهرک در آن قرار دارد دارای هوای مطبوعی است که زمینه طراحی و احداث مجتمع رفاهی و گردشگری را در کنار شهرک گلخانه ای فراهم کرده است.

از محبوب ترین مناطق تفریحی این مجموعه مجتمع تفریحی تجاری بام لند می باشد. جالب است بدانید که منبع اصلی تامینکننده آب این دریاچه در تهران، رودخانه کن است که به کمک بهره گرفتن از تکنولوژی ایزولهسازی انتقال آب، تامین آب به صورت کاملا بهداشتی و بدون ضربه زدن به منابع آب زیرزمینی انجام میشود. دریاچه مصنوعی ساوه که در بلوار تختی این شهر قرار دارد به عنوان تفرجگاهی مناسب با چشم اندازی زیبا در فصول گرم سال پذیرای بسیاری از شهروندان است. تپه های شن های روان با وزش باد همواره در حال تغییر شكل و جابه جایی است.

میزان بارندگی کم و حدود ۲۱۶ میلیمتر در سال میباشد و بیشتر بارش بصورت باران است. یونانیان باستان در زبان خود سند را ایندوسIndus مینامیدند و ایندیا با کمیتغییر از ایندوس برداشته شده است. این واحدها با موقعیت جغرافیایی ویژه خود، محصولات کشاورزی تولید شده در واحدهای گلخانه ای را فرآوری نموده و از طریق اتوبان مجاور شهرک و فرودگاه بین المللی امام خمینی روانه بازار مصرف داخل و خارج کشور می کنند.

نزدیکی به بازار مصرف : این شهرک در فاصله 90 کیلومتری فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)،125 کیلومتری میدان بزرگ میوه و تره بار تهران،35 کیلومتری شهر قم،120 کیلومتری پایانه گل اراک و 35 کیلومتری منطقه آزاد اقتصادی سلفچگان،22 کیلومتری شهر ساوه و 25 کیلومتری شهرصنعتی کاوه واقع شده است که از بهترین موقعیت ترابری از طریق بزرگراه برخوردار است. خاک اطراف به سبب خشک شدن تدریجی دوایر متحدالمرکزی را حول مرکز دریاچه تشکیل می دهد که میزان شوری از مرکز به طرف بیرون به تدریج کاهش می یابد.دریاچه حوض سلطان بعد از اسلام تا حدود سده 19 میلادی دوره های خشک و مرطوب فراوان دیده و برحسب تغییرات مجرای رود مسیله یا رود شور به صورت دریاچه ، باتلاق وکویر در آمده است.

ساوه در جریان حمله مغول در قرن هفتم هجری صدمه و آسیب فراوان دید، مغولان شهر را ویران کردند و ساکنان آن را از دم تیغ گذراندند. غار وشنوه : در 60 کیلومتری قم در کوه اردهال چهار غار قرار دارد که در داخل یکی از آنها منبع عظیمی از آب وجود دارد. حضور امامزاده زینب خاتون ( ع ) ، خانه ملاصدرا و غار معروف کهک عامل مهمی برای جذب گردشگران به این منطقه است .

بر اساس قرارداد مرزی که امضا شده است، 427 جزیره متعلق به ایران است. این دریاچه بر اثر سوزاندن بخش بزرگی از نیزارهای اطراف به علت عملیات راهسازی در معرض خطر قرار دارد. رژیم غذایی کم فیبر و پر چرب: تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که افرادی که سرطان روده بزرگ دارند از رژیم های غذایی پر گوشت و فرآوری شده بیشتر مصرف می کنند. ماهی ها که از منابع غذایی مهم هستند در رودها زندگی می کنند. اندوسکوپی کپسولی این تست در تشخیص بیماریهایی که رودهی کوچک را درگیر میکنند، مانند کرون، مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید