: روده بزرگ

کولون صعودی: این کولون دنباله روده کور است که در طرف راست شکم روی جدار خلفی آن تا زیر کبد بالا رفته و از آنجا با زاویه تقریبا قائمه به سمت چپ پیچ خورده، کولون عرضی را تشکیل میدهد. جنگهای ایرانیان و تورانیان بخش مهم داستانهای ملی ما را تشکیل میدهد. یكی از محققانی كه با نظر انتقادی و از دیدگاه تاریخی، شاهنامه را بررسی كرده، تاداویش كاوالسكی است كه ثابت نموده است، تورانیانِ دورانِ حماسه های پهلوانی را به هیچ وجه نمی توان با تركان یكی دانست؛ هرچند كه در زمان فردوسی، تورانیان تقریبا در حال ترك شدن بودند.

برای نمونه از قیام یعقوب لیث صفار می توان نام برد. ریشه ما به گذشته های خیلی دور بر می گردد. این شهر به سبب موقعیت مناسب که در میان شاهراه ارتباطی قفقاز، میانرودان و آسیای صغیر داشته در گذشته از مراکز تجاری منطقه بهشمار میرفتهاست. هنوز دقیقاً روشن نیست که این نامها به منطقه یا قبیله یا پیوندی که بین گروهی از نامهای مردم با شاهان وجود داشته اشاره میکند. برای رسیدن به این منطقه رویایی ابتدا باید از مسیر نور به سمت نوشهر بروید و در کیلومتر ۱۲ این مسیر پس از جاده ونوش دومین بریدگی را دور زده و پس از ۱۰۰ متر وارد جاده فرعی به نام جاده شرکت چکش شوید.

بقیه مسیر را تابلو های راهنمای موجود، در خدمات شما هستند. من به این هرم بعنوان یک پدیده معماری ایرادی ندارم و یک اثری قابل توجه و قابل قبولی است ولی ایراد من (که خیلی ها نیز همین نظر را دارند) اینست که آنرا در وسط یک فضای باستانی و باستان شناسی ساخته اند. با بررسی مطالب شاهنامه به خوبی می توان دریافت كه تورانِ تاریخی، سرزمینی است كه بیشتر آن در قزاقستانِ كنونی و از پایان آب سیحون و جیحون و بیابان قراقوم آغاز می شده و تا مازندران و سواحل رود ولگا و بخشی از مرزهای چین و مغولستان و سرزمین بلغار ها می رسیده است؛ كه در آن تورانیانِ آریایی نژاد به سر می بردند.

در این قسمت علاوه بر پیاده روی می توان از دوچرخه هم استفاده کرد. میتوان از توران مشهور یاد کرد که حدود آن مبهم است و آنچه دربارهاش گفته شده بیشتر بر اساس فرضیات جغرافیدانان، شرقشتاسان و غیره است. لذا یکسری دانشمندان، انسان شناس ها، نقاش ها، مجسمه سازان و آرشیتکت ها را جمع کرده و زندگی شان را تأمین می کرد. بنا به شهادت شاهنامه و نامه های باستان، مرز ایران با توران از ان سوی رود سیحون ( سیر دریا ) بوده و ختن و كاشغر نیز از شهر های ایران به شمار می رفته اند.

وطن فدا ادامه داد: از بند کمال خان تا مرز ایران حدود ۷۰ کیلومتر است که چندین بند و سردهنه در داخل خاک افغانستان وجود دارد که آب کشاورزی در افغانستان را تأمین میکند و این خود یک معضل است، از طرف دیگر سالها آب، در این رودخانه جاری نبوده و رسوبات دارد که طرف افغان معتقد است نیاز به لایروبی وجود دارد. حدود ۱۳۰ رودخانه به این دریا میریزند که اکثر آنها از شمال غربی به دریا میپیوندند. القصه؛ مدّت چار روز در مرو بوده، شب سه شنبه به ساعت نهم از شب سوار جلیز شده، بعد از توقف در یازده ایستانه که بعضی از رفقا آن را شمرده بودند در بعضی از آنها نیم ساعت و در بعضی ربع ساعت توقف داشت، سه ساعت قبل از ظهر سه شنبه مذکور، مجموع ساعات دوازده ساعت است بر لب دریای آمویه محکوم چارجوی آمدیم.

صحیح دانسته اما به موجب قوانین بین المللی این چنین امری را تردید کرده و دستور خواستهاند اولاً با اصول جاریه دنیا و قوانین بین المللی و طبیعی که اساس آن بر عادت و سابقه است عموماً و موافق قوانین اسلامی خصوصاً دولتی که منابع آب مشترک در خاک او باشد و دولت یا فردی حقابه یا حقی داشته باشد قبل از تقسیم و اداء حقوق اشتراکی که غیر از او نیست تصرفاتی نماید؛ زیرا آزادی او تا وقتی است که به حقوق دیگران تجاوزی نکرده باشد.

درست است که برای هر کار معماری یک صاحب کار هست، آنروز هم داشت ولی آنروز در یک خط و یک کانال مخصوصی حرکت می کرده و امروز کارهای بزرگ را یک دستگاه ملی یا دولتی می خواهد انجام بدهد، یا به یک ارشیتکت سفارش می دهند و یا به مسابقه می گذارند و لذا امروز یکسری آزادی های خاصی برای هنرمند وجود دارد که در گذشته نبود. این حتی کافی نیست و باید یک اطلاعات عمومی هم کسب کند، برای اینکه یک فرد هنرمند نه تنها باید به تکنیک و روش کار خودش، بلکه به روش هائی که از گذشته متداول بوده و با مکاتب گذشته آشنائی مکفی داشته و آنها را مطالعه و تجزیه و تحلیل کرده باشد و بداند که هنر در آن رشتهٌ خاص از کجا حرکت کرده تا به اینجا رسیده و او در ادامه این سیر تحول، چه رسالتی دارد.

آشنائی من یک آشنائی تاریخی، یک آشنائی مستمر از گذشته تا به امروز است. این کاشیکاری ها متعلق به زمان پهلوی است. بعد از ساسانیان رنگ در کارها زیاد دیده نمی شود در حالی که مساجد با کاشیکاری الوان و رنگهای خوشحال کننده ساخته شده اند؛ سبز و قهوه ای و آبی. البته بعضی اوقات استثناء هم دارند مثل مسجد شاه اصفهان در میدان نقش جهان که درِ ورودی مسجد، که در طول میدان واقع شده، یک نمای خارجی دارد و شامل یک سردرب و مناره ای می شود که در دو طرفش سکوئی قرار گرفته و کاشیکاری شده است.

رودخانه ارس از کوه بینگول داغ (هزار برکه) واقع در حوالی سرچشمه فرات در ترکیه سرچشمه گرفته و به سوی خاور روان می شود و در نهایت به دریای خزر می ریزد. کوه کیامکی در ۱۰ کیلومتری جنوب جلفا به ارتفاع ۳٬۳۴۷ متر واقع شدهاست. عریضترین نقطه رودخانه در نزدیکی شهر جلفا قرار دارد که در آن پهنای رود به بیش از ۲۰۰ متر و عمق آن به بیش از چهار متر میرسد. دریای مدیترانه از جنوب ، شبه جزیره یونان در غرب ، آناتولی و بخشی از Thrace در شرق وجود دارد. و چون از غرجستان بیرون آید به شمال بادغیس گذرد، از شرق به غرب، مایل به شمال «(حافظ ابرو، ۱۳۷۵، جلد اول: ۱۶۷).

در اروپا وقتی به یک کلیسا می روید یک حالت عرفانی مشاهده می کنید ولی در ایران در خیلی از موارد در مساجد این حالت عرفانی دیده نمی شود و حالت خوشی و خرمی و بزمی است نه معنوی. پادشاه توران ، افراسیاب (در اوستا فرنره سینه )، با پادشاهان پیشدادی و پس از آن با پادشاهان کیانی در زد وخورد بوده است . پیش از این وزیر نیروی ایران گفته بود که پس از جلسات متعددی که با طرف افغان درباره حق آبه هیرمند داشتیم و به رغم پیگیری مداوم اما تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و امیدواریم که در روزهای آینده شاهد رهاسازی آب هیرمند باشیم.

سرزمین توران به ایران ویج یا مملکت خوارزم متصل بوده ، از طرف مشرق تا دریاچه آرال – که جغرافینویسان قرون وسطی آن را دریاچه خوارزم نیز نامیده اند – امتداد داشته است . بعضی از رودهای دائمی از البرز یا زاگرس به طرف دریای کاسپین، خلیج فارس و دریای عمان جریان پیدا میکنند. ۲۱ مرداد روز ملی دریای خزر نامگذاری شده است، با توجه به نزدیکی این روز خواندن این مقاله در این ماه گرم خالی از لطف نیست:۱. جزایر دریای مرمره کدام است؟

وقتی شما به یک شهری از دور نگاه می کنید اولین چیزی که می بینید آن گنبد و مناره است در حالی که در همان شهر بازار و پل و کاروانسرا هم هست، ولی مسجد حاکم است. نمونه های آن کاسه های زمان مغول است که در رویش نقش و نگار بسیار زیبائی هست، یا نقاشی ها و شعر هائی که از آن دوران به جا مانده است. آپاندیس یک عضو لنفاوی است و مانند دیگر بافتهای لنفاوی میتواند ملتهب شده و تولید آپاندیسیت نماید.

نکوئیفرد اظهار داشت: از سوی دیگر باید دستگاههای مربوطه مثل سازمان جهاد کشاورزی، محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه، اعتبارات لازم را تأمین کنند؛ هم برای اینکه بحث زیست محیطی آن بررسی شده که آیا توسعه پروژههای آبزیپروری تأثیری در محیط زیست و دریاچه ارومیه دارد یا خیر؟ حتی حالت و شیوه برنج کاری شمال ایران شباهت زیادی به خاور دور دارد. حتی بسیاری از مساجد اولیه ایران مستقیما روی آتشگاه های باقیمانده از ساسانیان برپا شدند که نمونه اش مسجد جامع بروجرد است. اگر بناهای گیلان و مازندران را جلوی کسی بگذارید که نداند از کجاست فکر می کند در ژاپن یا ویتنام ساخته شده است.

سرطان های کولورکتال بیشتر در بزرگسالان و افراد مسن دیده می شوند، ولی امروزه افرادی با سن پایین تر هم می توانند گرفتار این بیماری بشوند. مسجد شیخ لطف الله هم تقریبا همین حالت را دارد ولی چون کوچکتر و کم اهمیت تر از مسجد شاه بوده، نمای آن نیز کوچکتر و کمتر است. دریاچه فراخین یا تالاب فراخین از دیگر دیدنی های اطراف نوشهر است که تنها ۵۰ کیلومتر با تالاب ارواح فاصله دارد. یکی از بهترین تفریحها در اطراف دریاچه ارواح نوشهر، قدم زدن و پیاده روی در جنگلهای زیبا و بکر گرداگرد این دریاچه است.

برای رسیدن به دریاچه ارواح باید از دل جنگلی زیبا عبور کنید. این نوع واژه گذاری غلط است، کما اینکه وقتی به تاریخ نگاه می کنید نمی گوئید “معماری مسیحی” و کلیسا ها را بر اساس دوران تاریخی و کشور خاص ارزیابی می کنند مثلا “معماری رنسانس ایتالیا”، “معماری گوتیک آلمان” یا “معماری گوتیک فرانسه”و الی آخر. آنها تکنولوژی و طرز اجرای خاص خود را داشتند که مخصوص زمان آنها بود. پس از آنکه شهر کهنه فراه در اثر خرابکاریهای نادر افشار متروک شده یکی از این دو شخصیت معروف محلی متخلص به یزدی (منسوب به یزد ایران) در اینجا قلعه ای برای سکونت خود بنا کرده که بعداً بنام او معروف گشته است.

دیدگاهتان را بنویسید