عکس + آدرس تالاب ارواح مازندران – کجارو

رودکی پدر شعر فارسی و مشهور به استاد شاعران است. از دقت بر اشعار رودکی پی می بریم که او شاعری دانش آموخته بود و بر واژگان فارسی تسلط داشت. یکی از افسران ایرانی به نام ستوان یکم نورالله کثیری نقشهبردار لشکر تبریز، برای اثبات این که شاخهای که به سود ایران بود عمیقتر و بنابرین شاخهٔ عمدهاست با اسب خود بیباکانه به آب زد. این جزیره به افتخار این ستوان بی باک، نام کثیری را بر خود گرفت. در واقع اراضی سمت شمالی رودخانه ارس که قبلا تحت پوشش ایران بود، به روسیه تعلق گرفت. اما در مهرماه 1334 بر سر مالکیت جزیره مجاور پاسگاه عباسی بین ایران و شوروی اختلاف در گرفت.

امری که در دوره صفوی کاهش یافت اما به محض آن که حساسیت های سیاسی از بین رفت، به ویژه در دوره قاجاریه که قدرت ازبکان از میان رفته بود، باز برقرار شد. به گفته اگوست بن تان، افسر فرانسوی که به دربار عباس میرزا در تبریز اعزام شده بود، کشتیرانی در دریاچه ارومیه به علت طوفانهای ناگهانی با مخاطره همراه بود. برای دسترسی به این دریاچه در کیلومتر 12 مسیر نور به نوشهر پس از جاده ونوش، باید وارد جاده فرعی روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی شد و بعد از عبور از روستا به محیط بانی خواهید رسید.

و یک سال بعد به اتمام رسید. البته دریاچه چیتگر تهران، تنها یک دریاچه نیست و تفریح­های هیجانانگیز، رستورانهای متنوع و همینطور یکی از شیک­ترین مراکز خرید تهران را در در فضای بسیار وسیع خود جای داده است. این رود خروشان سپس همچنان به مسیر خود ادامه میدهد تا پس از گذر از مرز ترکیه و ارمنستان، به نخجوان و سپس به مرز ایران و نخجوان میرسد. رود ارس یکی از رودهای مرزی بین کشورهای ایران، جمهوری نخجوان و جمهوری آذربایجان است. نام وتوصیف درازی و سرچشمه و ادامۀ این رود و شگفتیهایی که در مسیرخود ایجاد کرده در کتب جغرافیای قدیم نیز آمده است.

چندی پس از اجرای عهدنامه ننگین گلستان، در منطقه پلدشت با مشارکت دو کشور ایران و روسیه سد ارس بر روی رود ارس بنا شد. از مهمترین جاذبه گردشگری که در رود ارس می توان به آثار تاریخی کلیسای استپانوس اشاره کرد. همانطور که اشاره کردیم، رود ارس یکی از مهمترین رودهای ایران و جهان محسوب می شود که علاوه بر جاذبه گردشگری و اکوسیستمی، قابلیت و ویژگی هایی هم دارد که می توان به صید ماهی اشاره کرد.

غشای سلولی، اگر چه در جلوگیری از جریان یافتن نمک به سلولها خوب عمل میکند، اما غیر قابل نفوذ هم نیست. سد ارس، از اولین سدهای بنا شده توسط ایران و جمهوری آذربایجان برای جلوگیری از هدر رفتن آب های رود ارس است. سپس سد خداآفرین به صورت مشترک با جمهوری آذربایجان بر روی رود ارس احداث شد. یکی از پلهای خداآفرین سالم است و پل دیگر تخریب شده و تنها نیمی از آن باقی مانده است. بخشی از این دریاچه در روسیه و بخشی از آن در مغولستان قرار دارد.

این رود در سال 1813 میلادی بنا به عهدنامه گلستان به عنوان مرز بینالمللی بین کشور ایران و روسیه مشخص گردید. رود ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و امپراطوری روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. این رود که در زبان ترکی آذربایجانی با نام آراز خوانده میشود، از کوههای منطقه آناتولی ترکیه سرچمشه میگیرد. در بستر رود ارس ۸۰۵ جزیرهٔ کوچک و بزرگ خالی از سکنه وجود دارد که به زبان محلی به آن «شام» میگویند.

ارس در بستر خود در حدود 805 جزیره مختلف دارد که در زبان بومی شام نامیده میشوند. این مجموعه تفریحی با وسعت 250 هکتار که 130 هکتار آن به خود دریاچه اختصاص دارد، در غرب تهران و منطقه 22 شهری قرار دارد. نیل سفید که از دریاچه ویکتوریا به عنوان نیل ویکتوریا سرچشمه می گیرد ، به نیل آلبرت در دریاچه آلبرت تبدیل می شود و نام خود را از نیل سفید سودان می گیرد. رودخانه ارس به عنوان یکی از پرآبترین و خطرناکترین رودهای منطقه آذربایجان معرفی میشود. می توان از رود ارس به عنوان یک مرز سیاسی- جغرافیایی بسیار ارزشمند نام برد، رودخانه ای بسیار پراهمیت و خروشان که در امتداد مرز کشورهای ایران، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه گسترانیده شده.

در سنن ارمنی این رود به نام آراست نوه بزرگ خاندان افسانهای ارمنی هایک گذاشته شدهاست. ارس در منطقه آذربایجان و اردبیل جاری است. بر پایهٔ قرارداد مرزی، ۴۲۷ جزیره به ایران و ۳۸۲ جزیره به شوروی (و اکنون به جمهوری آذربایجان) تعلق دارند. در دوران جنگ سرد، برخی از ایرانیان کمونیست از طریق این رود به اتحاد جماهیر شوروی فرار کردند. بعدها ایران و اتحاد شوروی با همکاری همدیگر سدی در ناحیه پلدشت به نام سد ارس بنا کردند. 2004) در پژوهشی با بررسی تأثیرات تغییرات سطح آبهای خلیج فارس بر جوامع انسانی به این نتیجه رسیده است که تغییرات سطح اساس آب خلیج فارس در شکلگیری نخستین تمدنهای جهان مؤثر بوده است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه از نخستین روزهای فعالیت آن در دوره پس از روی کار آمدن کابینه یازدهم در چارچوبی مدون با اجرای طرح هایی همچون ساماندهی وضعیت کشاورزی، تغییر الگوی کشت و همچنین لایروبی و مسیرگشایی رودخانه های منطقه برای تثبیت وضعیت دریاچه کوشید. اعتراض مردم به انتقال اب زاينده رود نتيجه كم آبي هاي اخير 14 سال گذشته است كه افت منابع آب زیرزمینی در حوضه زایندهرود و کاهش سطح کشت از 420هزار هکتار 261 هزار و257 هکتار را به دنبال داشته است. حجم آب کنترل شده این رود در حدود 1500 میلیون متر مکعب در سال است.

Tolstov, Auf den Spuren der alt-chores mischen Kultur, Berlin 1953; A. Woeikow, Der Aralsee und sein Gebiet, Petersmanns Mitteilungen, 1909, 82-86; idem, Le Turkestan russe, Paris 1914;و نیز رجوع کنید به فهرست منابع مقالههای آمودریا و خوارزم و خیوه و سیردریا در د.اسلام . این کارشناسان بر این باورند که اگر ایران میخواهد با پشتوانه نفت توسعه یابد، افغانستانیها میخواهند با پشتوانه آب توسعه پیدا کنند، به همین دلیل در مورد قراردادهای آب با همسایگان بسیار حساس هستند، همانگونه که هیچ مقام ایرانی نمیتواند درباره واگذاری منابع نفت با همسایگان وارد مذاکره شود. هزینه راهاندازی هر خط مترو و هر ایستگاه شهر زیرزمینی در پایتخت چقدر تمام میشود؟

که این پل در شرق شهر جلفا واقع شده است. و سخن آخر اینکه همیشه و همهجا یکی از مکان های تفریحی برای مردم شهر بازیها بوده اند و اوج لذت وشادی را در مجموعه پارک ارم میتوان تجربه کرد. این تالاب در درهای صخرهای مشرف به کوه، در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان قرار دارد. با توجه به مسیر طولانی این رود مشخص است، که یک نقطه خاص نمیباشد. به علاوه اگر در قسمت هایی چندین شاخه از رود وجود داشته باشد. رستورانهای وان در سالهای اخیر با ورود تعدادی رستوران کلاسیک دچار تغییر شدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید