«قیصر» برنده میدان – همشهری آنلاین

بخش دامپروری شرکت مگسال شامل : واحد گاوداری شیری است . محتوای چربی و مواد مغذی شیر تولید شده توسط گاو های مختلف نیز متفاوت است. مصرف کلسیم باید به کمتر از 100 گرم در روز محدود شود و هم زمان فسفر کافی در اختیار گاو ها قرار گیرد ( 35 تا 40 گرم فسفر در روز برای نژادهای بزرگ) ٬کلسیم بیشتر ٬ به ویژه اگر جیره از نظر فسفر کمبود داشته باشد ٬ احتمال بروز تب شیر را افزایش خواهد داد .

برهما پرندهای آرام و خوشرفتار است که به حیوان خانگی و زینتی خوبی تبدیل شده است.خروسها آرام بوده و در برابر انسان تهاجمی نیستند. یادتان باشد ضریب تبدیل غذایی با افزایش سن زیاد می­شود. ممکن است کودک در ابتدا، علائمی مثل سرماخوردگی داشته باشد ولی با گذشت زمان شدت گرفته و تبدیل به بیماری خروسک شود. با در نظر گرفتن یک دوره ی خشک 60 روزه ٬تولید شیردهی بعد برای بیشتر ماده گاوها ٬بهینه خواهد بود . با در نظر گرفتن یک دوره ی خشک ۶۰ روزه تولید شیردهی بعد برای بیشتر ماده گاوها بهینه خواهد بود .اگر دوره ی خشک کمتر از ۴۰ روز باشد بافت پستان زمان کافی برای بازسازی نداشته و در نتیجه تولید شیر در شیر دهی ایده آل نخواهدبود.

در این شخم خاک همیشه به یک سمت جابجا می شود و نیاز به عملیات تسطیح ندارد و در شخم بعدی از جهت مقابل خاک به جای اولیه بازمی گردد. این مورد می تواند از عوامل موثر در ناباروری گاو های شیری باشد که باید به فکر رفع آن بود. جیره هائی که از درصد بالائی ذرت و فرآورده های جانبی آن تشکیل می شود، کمبود لیزین دارند. بیشتر آبراهه، گوشههایی 90 درجه دارند و کف آنها مسطح است، هر چند که میتوان کف آنها را قوسیشکل و یا شیبدار ساخت.

در آخورهای برجسته، لبهی بالایی آخور، بالاتر از کف راهروی غذا است و میتوان آنها را با ارتفاع متفاوت بنا کرد. رد آخورهای همکف، راهروی غذا بالا آورده میشود، به گونهای که کف راهرو، همسطح با لبهی آخور است و میتوان غذایی را که در راهرو پخش میشود، دوباره به دورن آخور برگرداند. در واقع خوراک سهم 70 درصدی از کل هزینه های پرورش دام را بخود اختصاص می دهد. این واقعیت که باقی ماندن جفت در زایمان قبلی عامل مستعد کننده¬ی مهمی است پیشنهاد می¬کند که جفت ماندگی ممکن است تا حدی بروز تصادفی ژن غیر طبیعی باشد که جمع شدن رحم، از جمله پروتئولیز کوتیلدون را تنظیم می¬کند.

20- در موقع استفاده از جیره های حاوی ذرات ریز یا آردی به منظور بازده بهتر خوراک مصرفی و جلوگیری از ضایعات تنفسی ٬ از مواد خیس کننده و چسباننده نظیر چربی یا ملاس استفاده کنید . با تغذیه ازمکمل های پر انرژی نظیر چربی و ملاس ٬مصرف انرژی را بالا ببرید . در این دوره گاو مرحله حساس پیک (peak) با حداکثر تولید را سپری کرده و واکنش های حیوان به حالت عادی برگشته و می تواند در صورت برخورداری از جیره ی متوازن ٬توانایی های تولیدی خویش را بروز دهد .

و در غالب فرمت pdf تهیه شده و هم اکنون آماده دانلود است. لذا تهیه جیره های مناسبی که بتواند در عین افزایش تولید دام، هزینه تمام شده کمتری هم داشته باشد همیشه مد نظر بوده است. کرچى بيشتر از اوايل اسفند تا خرداد و در اوايل پائيز روى مىدهد. سطح درآمد یک واحد گاوداری بستگی به میزان تولید و هزینههای آن دارد که از این میان خوراک مصرفی با حدود 60-65 درصد بیشترین نسبت هزینهها را به خود اختصاص میدهد. البته تمام دامداران ،نشانه های یک دام خوب را می دانند.

مدیران موفق واحد های تولید دامی با عجین نمودن هنر و تجربه ی گذشتگان با علوم پیشرفته ی تغذیه ای امروزی ٬آمیزه ای جالب توجهی را تحت عنوان مدیریت تغذیه ای به وجود آورده اند که با کاربرد علمی این برنامه ها در مزارع دامپروری و با سود آورنمودن این بخش تولیدی برای سرمایه گذاران این واحد ها ٬ زمینه ی مطمئنی در رابطه با تضمین اقتصادی فعالیتشان فراهم می آورند .

در این مرحله مدیریت گاوداری٬ گاوهای مورد نظر را از لحاظ وضعیت بدنی بررسی نموده و در صورت برخورد با موارد غیر عادی نظیر رشد بی رویه گاوها و یا لاغری بیش از حد آنها درصدد اصلاح جیره بر آیید . 1- گاوها را بر اساس مرحله ی شیرواری یا میزان تولید٬ دسته بندی نموده و و بر اساس نیازهایشان تغذیه نمایند . این گیاه دارویی شاید اسم عجیبی داشته باشد اما گل زیبایی است که خواص زیادی دارد و ما عموما آن را به خاطر خواص آرامبخش آن میشناسیم.

همچنین خوراکی که در جیره گاو گوشتی و شیری مورداستفاده قرار میگیرد به دلیل تفاوت داشتن متابولیسم و احتیاجات غذایی گاو گوشتی و شیری بهطور مختلف فرموله میگردد. در ادامه سعی میشود بازتاب شاهنامة فردوسی در سه حوزة بینامتنیّت، فرامتنیّت و زِبَرمتنیّت در ده جلد به صورت مجزّا و خلاصه پرداخته شود. گاومیش باتلاقی، که از آسام در غرب از طریق جنوب شرقی آسیا تا دره یانگ تسه چین در شرق یافت میشود.

اگر مصرف ویتامین E در خوراک زیاد نباشد ٬موجب جفت ماندگی می شود . 14- جهت اطمینان از میزان کافی خوراک مصرفی در جیره ٬ حد اطمینان را مد نظر بگیرید . 8- آب تمیز ٬ سالم و گوارا به صورتی دائمی در اختیار گاوها قرار دهید . 6- گاوها علاقه خاصی به استفاده از علوفه های تازه و آب دار دارند ٬ در صورت در دسترس و ارزان بودن در تغذیه ی آن را به کار ببرید . یکی از مهم ترین دلایل بالا بودن قیمت بره زنده همین موضوع می باشد. 12- ضمن خشبی بودن علوفه ی مصرفی ٬ قلعه های خرد شده علوفه ریز باشد .

از افزایش کنسانتره تا موقع برطرف شدن تنش های مربوطه به زایش خودداری نموده و سطح آن را در حدی نگهدارید که گاو شیر ده با دریافت حداقل مقدار ADF (18 تا 19 درصد ) ضمن بر خورداری از سلامتی دستگاه گوارش ٬شیر با کیفیتی نیز تولید کند . 15- ضمن اختصاص دادن گارگران دلسوز و وظیفه شناس جهت رسیدگی به تغذیه گاوها ٬ کارگران این بخش را به دفعات عوض نکنید . تا زمانی که گاوها در مرتع چرانیده می شوند، نیاز به کنترل انگل های داخلی وجود خواهد داشت.

در این مجموعه حدود 5000 رأس دام نگهداری می شود که همگی تحت پوشش ثبت و مشخصات اصلاح نژاد دام کشور هستند. برای رفع این مشکل بجای چرخ لاستیکی از چرخ آهنی استفاده می شود که تا حد زیادی مشکل را حل می کند. Haley و همکاران بر تاثیر سیستم نگهداری بر رفتار خوابیدن گاو تاکید داشته و آن را به نسبت رفتار­ غذا خوردن، ارتباطات اجتماعی و … در لایو شیپ شما علاوه بر اینکه می توانید به صورت حضوری به آدرس کشتارگاه مراجعه کنید، امکان خرید گوسفند اینترنتی نیز وجود دارد.

در هر صورت گاو آهن دو طرفه بهتر از یکطرفه است. این حیوان را جهت استفاده از پشم، پوست، شیر و گوشتش اهلی کرده و به صورت گلههای بزرگ نگهداری میکنند. خروسهای «بغلزن» هم باید اقبالشان بلند باشد و فرصتی پیدا کنند که نوکهای تیز و بلندشان را به زیر فک و چانه حریف ببرند، ولی حمیدقرقی تا حالا خروسی ندیده که بتواند ضربات خارهای قیصر را تاب بیاورد. بیماری خروسک نوعی عفونت ویروسی است که بیشتر برای کودکان زیر 5 و 6 سال اتفاق می افتد. کودکان زیر ۲ سال نباید از این دارو استفاده کنند. گاوبازهای اسپانیایی برای مسابقات و سیرکهای مهیج ویژه کشورشان این بار از یک گاو ایرانی استفاده کردند.

همچنین مهم ترین نشانه های یک گاو شیری خوب را به شما معرفی کنیم . امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. گاو ها علاقه بسیار زیادی به استفاده از علوفه هایی دارند که تازه و آبدار باشند و شما باید تا حد امکان این مواد را در دسترس آنها قرار دهید و سعی کنید که همیشه آب سالم و تمیز در دسترس گاوها باشند و از آن نیز استفاده کنند. هرچند سطح آلودگی به انگل ها در مراتع و در گاوها یکسان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید