مشاورین املاک کارا، فروش، رهن و اجاره ملک در شهر پرند

اشعار رودکی بسیار بود. مقدارى از اشعار رودکى در دیوان قطران تبریزى راه جسته و دیوانى هم که از رودکى به طبع سنگى رسیده حاوى اشعارى از قطران است. وصف طبیعت، مدح، مضامین خمری و تغزلی، حسب حال و مرثیه رودکی نخستین شاعری است که رباعیات ار او دیده می شود ولی چنان که پیداست در سروده های شاعران هم عصر رودکی نیز رباعی هایی دیده می شود مثنوی از دیگر قالب هایی است که به سبب قدمتی که دارد نمونه هایش را می توان در شعر رودکی مشاهده کرد.

او درآغاز، آب را سالار نوشیدنیهای دنیا و آخرت دانسته و فرات، نیل، سَیحان و جَیحان را رودهایی از بهشت خوانده است. ابوعبدالله جعفر بن محمد رودکی در روستایی به نام رودک در نزدیکی نخشب که امروزه با نام قرشی در ازبکستان است به دنیا آمده است. نام او عبدالله جعفر بن محمد رودکی است که در روستای بنجُ یکی از روستاهای رودک، از سمرقند به دنیا آمد. رودکى در خدمت امیر نصر سامانی تقرب بسیار داشت و در سفر و حضر با او بود و از ستایش او و وزیر وى ابوالفضل بلعمى و صلات و جوایز آنان مال فراوان اندوخت و جاه و جلال بسیار یافت، و غیر ازین دو رجال دیگرى را نیز مدح گفت مانند: ابوجعفر احمد بن محمد صفارى که از سال ۳۱۱ تا ۳۵۲ بر سیستان فرمانروائى مى کرد؛ و ماکان بن کاکى از امراء مشهور دیلمى که تا رى را زیر فرمان داشت.

عوفى در مقدمه همین سخنان نوشته است که “از مادر نابینا آمده” و شاعران نزدیک به عهد او هم که در همان محیط زندگانى خود مى زیسته و شاعرى مى کرده اند به این مطلب اشاره نموده اند و از طرفى دیگر در اشعار او گاه به اشاراتى که دال بر بینائى او در مدتى از حیات او بوده بازمى خوریم. آن چه در زندگی شاعر حائز اهمیت است وضعیت بینایی اوست که بسیاری معتقدند که رودکی کور مادر زاد بوده است که این مطلب نمی تواند صحت داشته باشد زیرا که در اشعار این پدر شعر فارسی آن چنان طبیعت وصف شده و رنگ های مختلف به تفکیک آورده شده که از کسانی که چشم داشته باشند هم بعید است، چه برسد به یک شخص نابینا.

رودکی در فنون سخن و انواع شعرمانند: قصیده، رباعی، مثنوی، قطعه و غزل مهارت داشته است و از همه ی آن ها به خوبی کامیاب گردید و مخصوصا در قصیده سرایی پیشرو دیگران بود، می توان گفت او نخستین شاعر از اسلام است که قصیده ی عالی و محکم ساخته و اشعار حکیمانه به یادگار نهاده اوست. عوفى در لباب الالباب نوشته است که “اشعار او صد دفتر برآمده است” و رشیدى سمرقندى شاعر قرن ششم گفته است که “شعر او را برشمردم سیزده ره صدهزار”. شمس قیس رازی در کتاب المعجم فی معاییر اشعار عجم خود رودکی را آفرینندهٔ دوبیتی دانسته و آغاز شاعری رودکی را از آنجا می داند که وی صدای شادی کودکی که درحال گردو بازی کردن بود را می شنود که از فرط شادی بابت هنر بازی خود زبان شاعری وی گشوده شده و با کلامی آهنگین می گوید : « غلتان غلتان همی رود تا بن گو ».

سمعانى مى گوید “قریه” یعنى قصبه مرکزى ناحیه رودک “بنج” نام دارد و رودکى از آنجا است. اما برخی دیگران این نظر را نپذیرفتند و بر این عقیده اند که چون در روستای رودک به دنیا آمد نام او را رودکی گذاشتند. زیرا اگر رودکی رود نواز بود می بایست او را (رودی) می گفتند. رودکی اسماعیلی بود و امیر نصر سامانی نیز نخستین امیری بود که این مذهب را پذیرفت و به مبلغین اسماعیلی اجازه داد تا در قلمروش آزادانه مذهب خود را تبلیغ کنند. ممدوح رودکى، امیر سعید نصر بن احمد بن اسماعیل بود که از سال ۳۰۱ تا ۳۳۱ پادشاهى کرد.

همانطور که می دانید اولین لازمه زندگی بشریت آب است و با کمی بررسی و کاوش در مورد تمدن ها می توان به این پی برد که تمام تمدن ها در سراسر جهان در کنار رود ها پدیدار شده اند و به حیات خود ادامه داده اند، از جمله این تمدن ها می توان به مصر باستان اشاره کرد که در کناره رود نیل شکل گرفت و تا به الان تمدن را حفظ کرده و امروزه به عنوان یکی از اولین تمدن های جهان شناخته می شود.

بخش غربی این بوستان جنگلی که همان بکری و دستنخوردگی مناظر طبیعی را حفظ کرده، حدود ۶۵۸ هکتار و بخش شرقی آن هم 253 هکتار وسعت دارد. عوفی در لباب الالباب گفته که “چنان ذکى و تیزفهم بود که در هشت سالگى قرآن تمامت حفظ کرد و قرائت (مقصود علم القراءة است) بیاموخت و شعر گفتن گرفت و معانى دقیق مى گفت چنانک خلق بر وى اقبال نمودند و رغبت او زیادت شد و او را آفریدگار تعالى آوازى خوش و صوتى دلکش داده بود و به سبب آواز در مطربى افتاده بود و از ابوالعبک بختیار که در آن صنعت صاحب اختیار بود به ربط بیاموخت و در آن ماهر شد و آوازه او به اطراف و اکناف عالم برسید و امیر نصر بن احمد سامانى که امیر خراسان بود او را به قربت حضرت خود مخصوص گردانید و کار وى بالا گرفت”.

و این بسیار مستبعد به نظر مى آید. رودکی برای شاهان سامانی شعرمی سرود و آن را به آواز می خواند و با چنگ می نواخت. مهم ترین دلیل وجود علائم پس از تشخیص سلیاک آن است که افراد خواسته یا ناخواسته همچنان مواد حاوی گلوتن مصرف می کنند. میوه و سبزیجات را قبل از مصرف حتما با چند قطره مایع ظرفشویی شسته و سپس آنها را آب بکشید. از قصائد باقی مانده رودکی و خصوصا از طولانی ترین آنها یعنی مادرمی معلوم می گردد که رودکی ساختار قصیده را به کاملترین شکل سنتی خود رسانده است. • مثنوی مسدس اخرب مقبوض محذوف از بحر هزج: به این وزن، مفعول مفاعلن فعولن.از این مثنوی تنها سه بیت باقی مانده است.

از این مثنوی نیز تنها سه بیت باقی مانده است. گفته می شود رودکی اولین شخصی است که اشعاری در مرثیه اشخاص از او باقی است. عده ای می گویند چون رودکی (رود) می نواخت به او رودکی می گفتند. می گویند او در حدود یک میلیون و سیصدهزار بیت شعر سروده است و در موسیقی، ترجمه و آواز نیز دستی داشته است. وفات رودکى را سمعانى به سال ۳۲۹ هجرى نوشته و گفته است که او در مولد خود بنج (پنج ده) رودک تاجیکستان درگذشت و همان جا به خاک سپرده شد.

در مورد سال تولد رودکی و دوران زندگی او اطلاعات دقیقی در دست نیست. این گونه اشارات متناقض مایه حیرت خواننده مى شود چنان که باید یا در صحت یکى ازین دو دسته سخنان تردید کرد و یا به این نتیجه رسید که رودکى در قسمتى از زندگانى خود بینا بود و بعد به علتى که بر ما معلوم نیست نابینا شد. ابوالفضل بلعمى وزیر دانشمند سامانیان به رودکى اعتقادى وافر داشت و او را میان شاعران عرب و عجم بى نظیر مى دانست و ظاهرا مشوق رودکى در نظم کلیله و دمنه همین وزیر ادب دوست بود.

دیدگاهتان را بنویسید