معرفی شهر اصفهان

سرای مشیر شیراز مخصوص افرادی است که به گشت و گذار در بازار علاقه دارند. درست در جنوبیترین بخش بازار وکیل میتوانید سرای مشیر را پیدا کنید. هتلهای شیراز معمولاً در بخش مرکزی شهر قرار گرفتهاند که دسترسی خوبی به همه ادارات و مراکز دولتی دارند، پس اگر برای انجام امور اداری و کاری به شیراز سفر میکنید میتوانید با اجاره هتل بهترین دسترسی را به مرکز شهر داشته باشید. سفر به شیراز با قطار یکی از راههای مقرونبهصرفه و پرطرفدار است. از جاذبههای طبیعی شهر شیراز میتوان به آبشار کوهمره سرخی، برم دلک، پارک قلعه بندر، باغ پرندگان شیراز، پیر بناب، چشمه ی جوشک، چشمه ی خارگان، چشمه ی رپچی، دریاچه ی دشت ارژن، دریاچه ی مهارلو، رکن آباد، رودخانه ی قره آغاج، روستای قلات، کوه سبز پوشان اشاره کرد.

اینجا را میتوان زیباترین باغ شیراز دانست. جهان نما در ورودی شهر و نزدیک دروازه قرآن در چهارراه حافظیه قرار دارد و بعد یا قبل دیدنش میتوان به دیدار اینجاها هم رفت: آرامگاه حافظ، هفتتنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد. از باغ که بیرون بیایید کافه های زیادی اطرافتان هست که میارزد چند دقیقهای را در یکی شان بنشینید و یک استکان چای بخورید. بازار مسگرهای شیراز: بازار مسگرها نیز در اصل شکل کوچکتری از بازار وکیل است، اما با این تفاوت که این بازار سنتی از زمان قاجار شروع به فعالیت کرده و تاکنون به عنوان یکی از بازارهای سنتی و قدیمی فعالیت دارد.

این دریاچه علاوه بر اینکه یک جاذبه توریستی و دیدنی است به عنوان منبع غنی از نمک ارزش اقتصادی هم دارد. وی با بیان اینکه قصور در امور جوانان از سوی هیچ دستگاهی پذیرفتنی نیست با اشاره به مشکلات امروز جوانان افزود: اشتغال و مسکن از مطالبات جدی امروز جوانان می باشد که خوشبختانه رفع این دغدغه و نگرانی موجود با اقدامات جهادی دولت سیزدهم در حال پیگیری نتیجه بخش است. طاهری با بیان اینکه پیگیری مطالبات جوانان و آسیب شناسی این حوزه در دستور کار کمیته های تخصصی این ستاد قرار دارد، اشاره ای به آمار ازدواج و طلاق شهرستان شیراز داشت و افزود : از دیگر اولویت های اصلی این ستاد در سال جدید برنامه ریزی و تهیه طرح های قابل اجرا با بهره مندی از نقطه نظرات کارشناس خبره، چهره های دانشگاهی در حوزه تسهیل ازدواج جوانان، افزایش مراکز مشاوره ازدواج و طرح های مرتبط با کاهش آمار طلاق به عنوان یکی از آسیب های جدی در این حوزه خواهد بود که با جدیت آن را دنبال خواهیم کرد.

شیراز در زمان حکومت این دو سلسله نیز به عنوان پایتخت انتخاب شد. ایرلاین های زیادی در مسیر پروازی تهران به شیراز وجود دارند که می توانید با توجه به زمان و هزینه و قیمت ها ، بلیط مورد نظرتان را رزرو نمایید. خیلیها به اشتباه این جاذبه دیدنی شیراز را تنها با مقبره کوروش میشناسند و آن را با نام پاسارگاد کوروش معرفی میکنند؛ اما حقیقت این است که در مجموعه دشت پاسارگاد بناهای بسیار زیادی برای دیدن وجود دارد که همگی در فاصله نسبتاً کوتاهی از همدیگر قرارگرفتهاند. هرچند که این مسجد معماری بسیار جالبتوجهی دارد اما این مسئله در نگاه اول بیش از معماری مسجد چشم بینندگان را مسحور خود میکند.

هرچند که بیشتر یهودی ها در نیمه دوم قرن بیستم به اسرائیل و ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده اند. بیشتر این هتل ها در خیابان زند که قلب تپنده ی شیرازاست و یا در اطراف این خیابان قرار دارند و از نظر نزدیکی و فاصله نسبت به جاذبه ها و مکانهای دیدنی شهر در موقعیت خوبی هستند.هم هتل های زیبایی که تلفیقی از معماری مدرن و سنتی هستند و هم هتل های لوکس و مدرن با امکانات جدید میتوانید انتخاب کنید. شیراز مساجد، کلیساها و مراکز آیینی زیادی دارد که نه تنها به عنوان مکانی عبادی به کار می روند، به دلیلی زیبایی تزئینات و عناصر ساختمانی جزو جاذبه های شیراز نیز به شمار می روند.

نکته جالب معماری ارگ کریمخان، ترکیب عناصر معماری بنای مسکونی و نظامی است. استفاده از مقرنس کاری، و گچبریهای خاص جلوه جالبی به این مکان داده و تنوع این تزئینات و نظم بین آنها بیشک برایتان جالب خواهد بود. دریاچه مهارلو به واسطه نوعی جلبک رنگ آبی خود را از دست داده و در اغلب فصول سال تناژی از رنگ صورتی به خود میگیرد. این رستوران در گذشته به سبک معماری قاجاریه طراحی شد بود که از سال ۸۳ با تغییر دکور به شکل معماری دوره زندیه، مخاطبان بیشتری به خود جذب کرد. همچنین در دوره تیموریان نیز بخشهایی از این بنای تاریخی مورد بازسازی قرار گرفته است.

خانه زینت الملک، یکی از بناهای بهجامانده از دوران حکومت قاجار است که با معماری سنتی خاص این دوره بنا شده است. این بخش از بازار که در دوران قاجار ساختهشده نه تنها یک بازار برای خرید صنایع دستی چون لوازم خاتمسازی، معرق، حکاکی و قلمزنی، سنگهای تراشخورده اصل و زیورآلاتی طلا و نقره است، بلکه با وجود بنای قدیمی و آن حیاط بزرگ و باصفایی که دارد به عنوان یک جاذبه گردشگری و دیدنی در شیراز محسوب میشود. این مسجد که در برخی کتب تاریخی از آن به عنوان مسجد ایرانی یاد میشود در دوران قاجار به دستور فردی به نام نصیر الملک ساخته شد.

از این گذشته مسجد نصیر الملک شیراز یکی از زیباترین مساجد تاریخ ایران از نظر سبک معماری است. علاوه بر جاذبه های طبیعی، شیراز یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری برای تاریخ دوستان نیز می باشد. اما به واسطه ارتفاع از سطح دریا می توان اینطور گفت که شیراز دارای آب و هوایی معتدل است و به همین علت هم هست که شیراز همیشه پر از گردشگر است.میانگین هوا در گرم ترین ماه سال (تیر) در شهر شیراز به ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد و در سردترین ماه سال (دی) ۵ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است. از طرفی شیراز میزبان گردشگاه هایی همیشه سبز نظیر گردشگاه آتکده، گردشگاه چاه مسکی، گردشگاه چشمه سلمانی، گردشگاه هفت بزم نیز می باشد.

نام شیراز را که می شنویم یاد شهر عشق و شاعرانگی و باغ های سر سبز در ذهنمان زنده می شود. همه ما بارها و بارها نام جاذبههای توریستی شیراز را شنیدهایم، تخت جمشید، پاسارگاد، حافظیه، مسجد وکیل، دروازه قرآن و ارگ کریمخان تنها گوشهای از دیدنیهای بیپایان این شهر هستند؛ از بناهای تاریخی و معماری جالبتوجه آنها که بگذریم باغهای بینظیری چون باغ جهاننما و نارنجستان قوام شیراز هم بسیار دیدنی هستند. جاذبه های تاریخی مثل آتشکده ی صمیکان، آرامگاه حافظ، آرامگاه خواجوی کرمانی، آرامگاه سعدی، ارگ کریم خان، باغ جهان نما، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهل تن، باغ دلگشا، باغ عفیف آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت تن، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه فرنگی، مسجد نصیر الملک، قصر ابونصر، مدرسه ی آقا بابا خانو نقش برجسته ی بهرام در برم بلک نمونه هایی از آثار باستانی در شهر شیراز است.

در بازدید از این مسجد تاریخی آنچه در نظر اول شما را مجذوب خود میکند بازی نور و رنگ بر کف مسجد نصیر الملک است. در استان اصفهان و بخشهای غربی میتوانید از دشت لاله های واژگون خوانسار، چشمه ها وکوهستان فریدن و… بله درست متوجه شدید دریاچه مهارلو یک دریاچه صورتی رنگ و خیالانگیز است که نه تنها به عنوان یکی از دیدنیترین جاذبههای گردشگری استان فارس به شمار میرود بلکه یکی از کمیابترین پدیدههای طبیعی کشور هم محسوب میشود. هتل هما شیراز، ساختمان بلندی که در سال 1351 و پیش از انقلاب به همراه چند ساختمان لوکس دیگر در شهرهای بزرگ ساخته شد و به عنوان یک هتل پنج ستاره و با کیفیت تا به امروز مشغول فعالیت می باشد.

شاید بهتر باشد در مورد یزد مقیاس وسیعتری را در نظر بگیریم و برای مثال به جای صحبت از شهر اصیل و تماشایی یزد به عنوان مقصدی جذاب و منحصر به فرد برای سفر و گردش، از استان یزد یاد کنیم. شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران است، این شهر مرکز استان فارس است و در جنوب غربی ایران واقع شده و گنجینهای از فرهنگ پارسی است. این دریاچه خارقالعاده در نزدیکی شهر سروستان استان فارس و در فاصله 120 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است. شهر شیراز مرکز استان فارس و پنجمین شهر بزرگ و پر جمعیت ایران است.

زبان رسمی و رایج در شهر و استان یزد زبان پارسی است و لهجۀ شیرین یزدی به لطف وسایل ارتباطی از قبیل تلویزیون و رادیو و این روزها شبکههای اجتماعی لهجهای آشناست. به احتمال زیاد عکسهای این مسجد را در شبکههای اجتماعی و تلویزیون دیدهاید. یکی از مهمترین سؤالها در سفر شیراز در مورد جاذبههای دیدنی این شهر است، گردشگران میخواهند بدانند دیدنیترین جاذبههای شیراز کجاست و کدام جاذبهها در اولویت قرار دارند!

هتلهای پارس و هتل پرسپولیس هتلهای ارزانتری نسبت به دو مورد قبل هستند؛ اما بازهم بهنوبهی خود جز هتلهای درجهیک و گران در شیراز محسوب میشوند. آرامگاه کمبوجیه، مجموعه کاخهای پاسارگاد که نظیر کاخ بارعام، دوکوشک، کاخ اختصاصی، کاروانسرای مظفری، پل سنگی، تل تخت و تندیس انسان بالدار بخشهای دیگری از بناهای دیدنی است که باید در سفر به شیراز و بازدید از دشت پاسارگاد از آنها دیدن کنید. اگر برنامه سفر شیراز دارید اما آنطور که باید و شاید شیراز را نمیشناسید بهتر است در ادامهی این مطلب با ما همراه باشید. شاید بپرسید شگفتانگیزترین جاذبه توریستی شیراز کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید