معروف ترین دریاچه های ایران کدامند؟

لنجسواری و قایقسواری از جمله فعالیتهای دلنشینی هستند که میتوانید در رودخانه اروند انجام بدهید. عکس از پوریا محمدی پیوندرود اروند یکی از استراتژیکترین رودهای جهان است که از به هم پیوستن دو رودخانه پرآب دجله و فرات در ۳۷۵ کیلومتری جنوب بغداد در کشور عراق شکل میگیرد و سپس به رودخانه کارون ملحق میشود. عکس از پوریا محمدی پیوندرودخانه کارون با بیش از ۹۰۰ کیلومتر طول، بزرگترین،طولانیترین و پرآبترین رود داخلی ایران محسوب میشود و با عبور از شهرهای اهواز، شوشتر، مسجدسلیمان، خرمشهر و ایذه، به بسیاری از مناطق غرب ایران آبرسانی میکند. عکاس: اکبر نصیریرودخانه ارس از غرب در ارتفاعات هزار برکه در کشور ترکیه سرچشمه گرفته است و با عبور از ایران، آذربایجان و ارمنستان، به دریای خزر میریزد.

1- این کوهها رطوبت دریا را جذب کرده و در شمال و غرب کشور آب و هوای مناسب ایجاد کرده است . تالاب بختگان در شهر نیریز که از رود کر تغذیه میکند، دریاچه مهارلو که رود قرهباغ به آن میریزد و دریاچه پریشان که توسط دو چشمه فاهور و پلآبگینه سیراب میشود، از جمله مهمترین منابع آبی آبخیز فارس هستند.از سوی دیگر میتوان به آبخیز هامون، جازموریان، هلیل رود و بامپور اشاره کرد که در جنوب شرقی ایران قرار دارد و برخی زمینشناسان در تقسیمبندیهای خود، این آبخیز را از آبخیز فارس تفکیک میکنند. حسین صالح جهرمی در این نشست با تاکید بر اینکه چاه هایی که دستخوش بحران شده اند باید پالایش شود به سخنان وزیر نیرو و شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته طشک و بختگان اشاره کرد و دستاورد سفر معاون اول رییس جمهور به استان را تشکیل شورای عالی آب با محوریت بحران آب فارس دانست.

عضلاتی به نام Puborectalis یک حلقه در اطراف محل اتصال رکتوم با کانال مقعد تشکیل میدهند که آن را در حالت انقباض، ثابت نگه میدارد. تنگه ذوالفقار، محل تلاقی مرزهای ایران، افغانستان و ترکمنستان است.هریرود در پل خاتون با رودخانه کشفرود یکی میشود که به آنها نام رودخانه تجن داده شده است. طول اروندرود از قرنه تا محل ورود آن به خلیج فارس، یعنی میان شهر ایرانی اروندکنار و شهر عراقی فاو، ۱۹۰ کیلومتر است.امکان کشتیرانی باعث شده است تا اروندرود اهمیت بسیار بالایی از لحاظ بازرگانی برای هر دو کشور داشته باشد و به شهرهای بندری بصره، خرمشهر، آبادان، فاو و خسروآباد رونق داده است.

بخشی از این رود در سال ۱۸۸۱ میلادی و بر اساس قرارداد آخال، بهعنوان مرز رسمی ایران و ترکمنستان انتخاب شده و بر اساس قرارداد دیگری در سال ۱۹۲۶ میلادی، حداقل نیمی از آب این رودخانه متعلق به کشور همسایه است. منبع: خبر آنلاینسه کشور ایران، ترکمنستان و افغانستان از رودخانه هریرود بهره میگیرند. علاوه بر این، کشور ترکمنستان نیز بهدلیل وابستگی به کشاورزی و دامپروری، نیاز مبرمی به این رودخانه دارد. منبع: خبر گذاری تسنیم، عکاس: ناشناساترک از جمله رودخانههای مرزی ایران است که در شمال شرق واقع شده و بخشی از آن بهعنوان مرز بین ایران و ترکمنستان انتخاب شده است.

رودخانههای مرزی ایران، منبعی برای تامین آب استانهای مرزی به شمار میروند و از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. عرض این رودخانه به حدود ۲۰۰ متر میرسد و عمق آن بین دو تا سه متر است که در فصول پر آب تا چهار متر نیز میرسد و از همین رو، از جمله رودخانههای بزرگ ایران محسوب میشود. پدیده جزر و مد روی این رود تاثیر قابلتوجهی دارد و باعث تغییر عمق آن از ۹ تا ۱۵ متر میشود.اروندرود متشکل از رودهای دجله، فرات و کارون است که در شهر قرنه به یکدیگر میپیوندد.

گاماسیاب از ارتفاعات نهاوند در همدان سرچشمه میگیرد و به رود سیمه در استان لرستان میپیوندد. اترک از ارتفاعات هزارمسجد سرچشمه میگیرد و در خلیج حسنقلی در کشور ترکمنستان به درون دریای خزر میریزد. عکس از وبسایت ارسباراناترک رودخانهای به طول ۶۵۰ کیلومتر در ناحیه مرزی ایران و ترکمنستان است که از ارتفاعات هزارمسجد در خراسان سرچشمه میگیرد. این رود که از پیوستن دو رودخانه کشفرود و هریرود در پل خاتون تشکیل شده، حدود ۱۱۷ کیلومتر از مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل میدهد. عکس از وبسایت ارسبارانرودخانه زهره که با نام هندیجان نیز شناخته میشود، از بههمپیوستن دو رود «فهلیان» و «تنگشیو» در استان فارس و رود «خیرآباد» در استان کهگیلویه و بویراحمد تشکیل میشود.

آب این دریاچه از بارندگیهای سالانه و چشمههای کوچک حاشیه و کف دریاچه تامین میشود و تاکنون ۳۳ گونه فیتو پلانکتون جلبکی در دریاچه بزنگان شناسایی شده است.دریاچه بزنگان دارای ویژگیهای خاص و از اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است که همه ساله در فصلهای پاییز و زمستان و اوایل بهار زیستگاه بسیار مناسبی جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است. هرچه به ساعتهای میانی روز نزدیکتر شوید، از شدت مه کاسته میشود؛ البته در فصلهای سرد و روزهای ابری، مه گسترده در دریاچه ارواح در طول روز نیز وجود دارد.

۹- جلگه های حاصلخیز ساحل دریای خزر چگونه به وجود آمده اند؟ اين رودخانه از منطقه مزبور عبور كرده و به درياى كاسپين(خزر) مى ريزد. رودخانه تالار با ۱۵۰ کیلومتر درازا، از ارتفاعات سوادکوه سرچشمه میگیرد و با گذر از شهرهای شمالی، به دشت شیرگاه در استان مازندران آبرسانی میکند. مسیر گذر رود هراز، منطقهای کوهستانی است که به پدید آمدن بستری باریک برای این رود منجر شده است. هریرود در نزدیکی شهر تایباد به مرز ایران و افغانستان میرسد و چندین رودخانه فصلی ایران به آن سرازیر میشوند و از آنجا تا تنگه ذوالفقار به طول ۱۰۷ کیلومتر، بهعنوان بخشی از مرز ایران و افغانستان انتخاب شده است.

در این محل، چندین جزیره کوچک شکل گرفتهاند که با نامهای صالحیه، بلجانیه، ام الرصاص، امالطویل و ام البابی شناخته میشوند. هریرود بهعنوان یکی از منابع تامینکننده آب شمال شرق کشور شناخته میشود و از اهمیت خاصی برای تامین نیاز آب شرب و همچنین کشاورزی این منطقه از جمله شهر مشهد و سرخس دارا است. گرگان رود که مهمترین رودخانه شرق کشور محسوب میشود، با جریان یافتن از ارتفاعات بجنورد مسیری در حدود ۳۰۰ کیلومتر را میپیماید و به ترکمن صحرا و دشت گرگان آبرسانی میکند. رودها و آبراهه هاي زيادي به اين درياچه ها و باتلاق هاي اطراف آن مي پيوندند که از آن ميان، رودخانه هيرمند بالاترين رقم دبي آبي را داراست و به هامون صابري (شاخه شمالي) مي ريزد.

بعید می دانم از قرن دهم به بعد چیز مهمی در این نواحی وجود داشته است. افزون بر آن براثر فرورانش ورقه فرورونده و اصطکاک ایجاد شده، دما افزایش یافته، سنگها ذوب میشوند و آتشفشانهایی را به وجود میآورند. از تهران در متروی صادقیه به پرند و بالعکس تاکسی، ون و اتوبوس برای رفت و آمد وجود دارد. این روزها همه از آینده درخشان شهر پرند حرف میزنند؛ تبدیلشدن به پایتخت اداری، احداث خط مترو، طرحهای ایجاد دریاچه مصنوعی، دیسنیلند، منو ریل، باغ ریل، سینمای روباز و روبسته و هزاران ایده خوب دیگر؛ شهری که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی پایتخت قرار گرفته و حالا بهخوبی مصداق مَثل «آواز دهل شنیدن از دور خوش است»، شده است و با هر بار گذر از آن، حکایت طبل توخالیبودنش، جان تازهای میگیرد و معلوم نیست تا اجرای این طرحها چقدر زمان باید سپری شود.

دیدگاهتان را بنویسید