نقش هیرمند در روابط سیاسی ایران و افغانستان

در ادامه متن به توضیحاتی در مورد آدرس، سرچشمه، پیشینه، لوکیشن دقیق، مسیر رودخانه ارس و دریاچه سد ارس میپردازیم. ارس در ادامه با طی کردن مسیری 11 کیلومتری به مرز ایران و ارمنستان ملحق میشود و با گذراندن مسیرهای بین المللی بسیاری، به شهر پارسآباد و استان اردبیل وارد میشود. در ادامه با عبور از شمال غربی روستای پتلو و عبور از مرز ایران، به جمهوری آذربایجان وارد میشود. این پل که عنوان پل دوستی را به خود اختصاص داده است، در سال 1386 با حضور مقامات دو کشور افتتاح شد.

سد و دریاچه ارس که بین دو کشور ایران و آذربایجان قرار گرفته است، دارای آب شیرین است. اما اگر در حین غرق شدن به گونه ای خود را نجات دهید، نشانه آن است که از مقام کنونی خود به شهرت و ثروت دست خواهید یافت. مابقی جزایر یعنی 382 جزیره دیگر به عنوان خاک شوروی یا آذربایجان کنونی شناخته میشوند. یکی از نخستین اشارات به دریاچه ارومیه در کتیبه سده نهم پیش از میلاد مسیح در شلمنسر سوم (سلطنت بین ۸۵۸-۸۲۴ قبل از میلاد) به دو نام در محل دریاچه ارومیه اشاره شده: پرسواه (به معنی ایرانیان یا پارسیان) و ماتای (یا میتانیها).

این کلیسا که در قرن نهم و در دوران حکومت صفوی ساخته شده است، دومین کلیسای مهم ارامنه به شمار میرود. سلولهای سرطانی ناشی از تومورهای بدخیم ممکن است ازطریق خون و سیستم لنفاوی به سایر قسمتهای بدن گسترش پیدا کنند. در بخش پرندگان این باغ وحش هم فرصت دارید تا از عقابهای طلایی، شاهبوفهای زیبا، پرندگان دانهخوار، فلامینگوها و همچنین طاووسها دیدن کنید و در کنار آن، پرندگان آبزی مانند قو، اردک، مرغابی را ببینید.

در سال آبی ۸۶-۸۵ شاهد افزایش بارندگی در کل حوضه خصوصاً در بعضی از ایستگاهها تا حدود ۴۳ درصد نسبت به میانگین درازمدت میباشیم. وی با اشاره به اینکه در سال 99 «فراه رود» بسیار پر آبشده، طوری که خساراتی هم برای مردم شهر فراه در افغانستان به همراه داشته است، افزود: در ایام نوروز شرایط بسیار خوبی در حوزه آب ریز فراه رود در هامون صابوری داشتیم اما مشکل فعلی ما شریانهای مشترک بین ایران و افغانستان است.

زندگی مردم سیستان قرنها است که به آب رودخانه هیرمند و دریاچه هامون جهت کشاورزی وابسته می باشد. در جهت شمالغربی آن نیز شهر اردبیل جا خوش کرده است؛ فاصلۀ بین این شهر و دریاچه را ۴۷ کیلومتر رانندگی پر میکند. ارس در منطقه آذربایجان و اردبیل جاری است. ارس پس از جاری شدن در جنوب ترکیه با سپری کردن مسیری کوتاه به مرز ترکیه با ارمنستان میرسد. رودخانه ارس که به دلیل سرعت و خروشان بودنش به این نام خوانده میشود، از کوهها و ارتفاعات آرپاچای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و پس از طی مسیری طولانی به ایران و سپس جمهوری آذربایجان میرسد.

در حقیقت به سبب عریضتر شدن رودخانه در این قسمت، پل دوم عرض بیشتری دارد. به گزارش بولتن نیوز، دریاچه ارومیه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت، اما نجات دریاچه از بحران مورد تأکید دولت یازدهم و در ادامه آن دولت دوازدهم قرار گرفت و در همین راستا کارگروه ملی نجات با مدیریت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد. دریای خزر هرگز با اقیانوسها مرتبط نبوده زیرا هنگام اتحاد با دریای سیاه، این دریا به اقیانوس متصل نبوده.

در گذشته این رودخانه به دریای خزر میریختهاست. از جمله مناطق گردشگری که در نزدیکی دریاچه اوان قرار دارد، میتوان به قلعه الموت اشاره کرد که یک بنای تاریخی و زیباست. در این همایش بین المللی «عزیز عبدالحکیم اف» معاون نخست وزیر، وزیر گردشگری و ورزش ازبکستان، «ناتالیا گرمان» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد، رئیس مرکز منطقهای دیپلماسی پیشگیرانه سازمان ملل متحد، «میریانا اسپالیاریچ اگر» دستیار مدیر عامل برنامه توسعه سازمان ملل متحد، مدیر دفتر منطقهای اروپا و جامعه همسود، «باری علیخاناف» رئیس کمیته توسعه منطقه دریاچه آرال مجلس سنای ازبکستان شرکت کردند. براساس تحقیقات علمی صورت گرفته بر بیولوژی و اکوسیستم آب این دریاچه، محیط آبی آن سرشار از بیوژن تشخیص داده شده است.

حالا اگر با رو و یا قلعه روی کوه شد و یا یک کلات شد و یا اونجائی که حسن صباح در قلعه الموت برای خودش ساخته بود که یک قلعه دفاعی بود، آرشیتکت باید پاسخگوی آن نیازهم باشد که ما می خواهیم فی المثل درون یک ساختمانی برویم که از خودمان دفاع کنیم. پیرامون دریاچه را تپه ماهورهای کم ارتفاع پهنه هیلمند فرا گرفته که همگی آنها از نهشته های جوان زمان کواترنر هستند، ولی در فواصل دورتر، بویژه در بخش غربی گسل هریرود، کوه های بلندتری وجود دارند که بعضی از آنها در حوضه آبگیر این دریاچه قرار می گیرند.

این دو پل که یکی از آنها شکسته و دیگری سالم است. جغرافیون دوره اسلامی نوشته اند: چهار رودخانه از كوهاى باميان سرچشمه مىگيرد: يكى از آنها از ناحيه لامغان داخل بلاد هند مىشود، و دومى مرو رود را و سومى بلخ را و چهارمى سيستان را سيراب مىكند. این پل از سنگ سفید ساخته شده است و ابعاد 11 دهانه آن، به سبب متفاوت بودن شدت آب در قسمتهای مختلف رودخانه با یکدیگر متفاوت هستند. 6 – در هنگام صحبت کردن با دیگران، لازم است به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا هم اکنون بند باز شده است؟ سرسبزی در فصل بهار و آب و هوای خنک و مطبوع در تابستان باعث میشود خانوادهها در این فصول بیشتر به سد الغدیر سر بزنند. اگر در فصلهای بهار و پاییز به این دریاچه سر بزنید شاید بتوانید با پرندگان مهاجر ملاقاتی داشته باشید. اما با رفتار پسندیده خود می تواند بار دیگر دل شما را به دست بیاورد. رود خروشان و پر آب ارس از دیرباز در دل تاریخ ایران جای گرفته است.

اما قایقهای کوچکی که امروزه ماهیگیران از آن استفاده میکنند هیچ شباهتی با قایقهای پرابهت گذشته ندارند. دریاچه آرال که یکی از بزرگترین دریاچههای جهان محسوب می شد و به آن دریا نیز می گفتند به یکباره خشک شد و دیگر اثری از آن نیست. حدیث : قصه ، سرگذشت ، ای معشوقه ی من که دهان تنگ تو ارزش قندراازبین می برد.دهان تنگ توآنقدرشیرین است که قصه ی شیرینی قندرا بی ارزش ساخته وبه فراموشی سپرده است.آرزوی دیدن لبخند تو رادارم برای رضای خدا یک لبخند بزن.یک شکربخند باحدیث قند آرایه ی شیرین ومناسبی بوجودآورده است.معشوق اگر به اندازه ی یک دانه شکر (بسیاراندک)هم بخندد بازهم شیرینی وحدیث قندرا ازبین می برد.

پس حتما شما نیز پستان خود را بررسی می کنید و در طول سال خال بزرگی که بر روی بدن دارید را مورد بررسی قرار می دهید. بطور همه جانبه و جامع پدیده ها را با تمام ویژگی های آن مورد بررسی قرار می دهد . پیشنهاد می کنم در صورت برنامه ریزی صحیح در تور مشهد از این دریاچه زیبا دیدن نمائید. از جمله گونههای آبزیان غالب این دریاچه میتوان به کپور، سیاه ماهی، آمور، صوف، بیکت، زودپر، ماش و فیتوفاگ اشاره کرد. به علاوه به سبب اقلیم مناسب گونههای نادری از انواع گیاهان، حیوانات و پرندگان در بستر این رودخانه زندگی میکنند و به زیباییهای اطراف ارس میافزایند.

امروزه بر اثر کاوشهای باستانشناسان، آثار فراوانی از این سرزمین به دست میآید که هنرمندی مردم آن را نشان میدهد. بهترین زمان سفر به رود ارس چه وقت است؟ دریاچه مصنوعی ارس یکی دیگر از جاذبههای این رودخانه در منطقه جلفا است. رودخانه ارس که در زبان ترکی آذربایجانی با نام رود آراز چای یا آراس چای خوانده میشود، در منابع مختلف با نامهای گوناگون دیگری از جمله آراکس، آراکسس و ارکسس هم شناخته میشود.

وی با بیان اینکه اکنون احیای تالابها مطالبه آحاد مردم شده و تصمیمگیران نیز به این آگاهی رسیدند که باید مدیریت منابع آب را جدیتر بگیریم، اظهار داشت: ما در کمربند خشک جهان هستیم و در این موقعیت بودن اقتضائات خود را دارد. در دوره طالبان مسیر رود هیرمند روی ایران بسته شده و با وجود تغییرات ژئوپولتیک در منطقه و تغییر حکومت در افغانستان همچنان بسته نگه داشته شده و این در حالی است که منطقه سیستان ایران برای چندین سال متوالی با کمبود شدید منابع آب و وضعیت خشکسالی روبهرو است.

دیدگاهتان را بنویسید