همه اطلاعاتی که باید از شهر پرند تهران داشته باشید! – وبلاگ زومیلا

سد زایندهرود در سال 1349 خورشیدی بر روی رودخانه زایندهرود در استان اصفهان به منظور تأمین بخشی از آب آشامیدنی استانهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد، تأمین آب کشاورزی حوضه زایندهرود، کنترل سیلابهای فصلی و تولید برق ساخته شد. شاردن سياح معروف فرانسوى(سال 1673 ميلادى) ارس را چنين ياد مى كند: اينك برگرديم به اقامتگاه خود كنار نهر ارس، اين رودخانه مشهور، ارمنستان را از ماد جدا مى سازد. از جاذبههای دیدنی این روستا نیز میتوان به قلعهای از دوره افشاریه و غار بزنگان اشاره کرد.

ولی ظاهراً از نادر مواردی که نوآوری داشته ایم، همین نامگذاری نبوغ آمیز است که بر خلاف رسم تمام جهانیان، نام آشنا و خودی «قزوین» را حذف کرده ایم و برای نشان دادن خردورزی عمیق و مهرورزی و تساهل بیش از حد خود، نام دشمنانی را که قرنهاست به تاریخ پیوسته اند، سخاوتمندانه بر روی این دریای عظیم نهاده ایم، هر چند که هیچ کشور دیگر دنیا هم آن را نپذیرد! اما باقی ماندن اسامی جغرافیایی آنها و همچنین کاوش هایی که حاکی از تأثیرپذیری آریایی های سکونت یافته در ایران از فرهنگ و تمدن کاسی ها است، دلالت بر این دارد که ظاهراً نظیر هر نوع مهاجرت سیل آسای تاریخی و حتی تهاجم ویرانگر دوران کهن، پس از مدتی جنگ و کشتار و غارت و ویرانی، میان مهاجمان و بومیان نوعی همزیستی غالب و مغلوب برقرار شده و از آن آمیختگی های نژادی و فرهنگی پدید آمده است.

با فرارسیدن فصل کوچ پرندگان در پاییز، پرندگان مهاجر مانند قو، غاز و مرغابی به این دریاچه می آیند و مدتی را در آن سپری می کنند. نزدیکترین شهر بزرگ به اسپرانس، آلبانی (Albany) در سمت غربی و کالگورلای(Kalgoorlie) در سمت شمالی هستند. این کشور از سمت شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از غرب با لبنان و از جنوب غربی با اسرائیل و از غرب با دریای مدیترانه و از جنوب با اردن و فلسطین همسایه است. برخی معتقدند که خزر ها کمی قبل از آن به آئین مسیحیت درآمده بودند، ولی با تبلیغات تجار یهودی که به شمال و جنوب رفت و آمد داشتند، از آن دست کشیدند.

دریاچه ممرز یا ارواح بهدلیل ساختار بکر و جنگلی که دارد پناهگاه بسیاری از موجودات وحشی است. افزون بر جهان عرب، این زبان در کشورهای چاد، اریتره نیز از میزانی از رسمیت برخوردار است. عکس از وبسایت list25 رود آمور (Amur) که با نام هلیونگجیانگ (Heilong Jiang) نیز شناخته میشود، دهمین رود طویل جهان است که مرز بین خاور دور روسیه و شمالشرق چین را تشکیل میدهد.۹. با این همه، چه نزد مورخان و جغرافی دانان عرب و ایرانی و چه برای یونانیان و رومیان قبل از اسلام و اروپائیان لاتینی نویس پس از اسلام و چه امروز در تمام محافل علمی و بین المللی گوناگون، نام دریای قزوین – دریای کاسپین – تنها نام بلامنازع بوده و هست.

حالا هیچچیز دیگری نمانده، نه آب دریاچه، نه بستر تالاب و نه چشمهها، خشکسالی هم امان تالاب را برید تا هیچگاه پریشان یکدل سیر از آب باران غوطهور نشود. این روخانه پس از پیوستن به آرپاچای؛ مرز مشترک ایران و جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان را تا محلی به نام بهرام تپه تشکیل میدهد و بعد از طی حدود ۱۰۰۷۲ کیلومتر مسافت به دریای خزر میریزد. طعم آب دریاچهها بستگی به جنس سنگهایی که رودخانههای وارده به دریاچه از روی آنها عبور میکند و همچنین به مقدار تبخیر ، ساکن بودن و یا جریان داشتن آب دریاچه دارد.

تصمیم به ایجاد یک منطقه کشت پنبه در مقیاس بسیار وسیع توسط حکومت شوروی سابق در پیرامون آرال، انحراف مسیر دو رود اصلی تامین کننده آب دریاچه یعنی آمودریا و سیردریا به سمت مزارع پنبه، استفاده بی رویه از آب در آبیاری مزارع و همچنین کاربرد بی رویه آفت کش ها، سموم دفع آفـات و کودهای شیمیایی برای حدود 4 دهه، از مهمترین عوامل محسوب می شوند.از طرفی فاجعه زیست محیطی دریاچه آرال پیامدهای اکولوژیکی، اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی غیر قابل جبرانی را برای 3.5 ملیون جمعیت ساکن در پیرامون آن به دنبال داشته است، که 1.5 ملیون نفر از این تعداد را کودکان تشکیل می دهند.

از سرریز آب این دریاچه، رود کوچکی تشکیل میشود که کشاورزان روستای اطرافش مانند “کوشک” و “آیین” از آن برای آبیاری زمینهای کشاورزی خود استفاده میکنند. آبشار ۳۰ متری ورچر در روستای رزجرد هم از مناطق دیدنیست. آب این حمام از طریق کاریزی تهیه میشد که از طرف روستای شجاع می آمد و سوخت عمده آن هیزم بود. ساخلوی بزرگ ساسانی در «دربند» قفقاز که بعد ها مسلمانان نیز آن را «باب الابواب» نامیده و پایدار نگاه داشتند، برای جلوگیری از هجوم مستمر خزر ها تأسیس شده بود. در عینحال عدهای دیگر بر این باورند که این دریاچه، بازمانده یک دریاچه بزرگتر همچون کاسپین بوده که طی گذشت سال ها وسعت آن کم و کمتر شده است؛ چراکه فکر میکنند نام “قزوین” تغییر یافته “کاسپین” میباشد.

بخش عمدهٔ این کشور که در مجموع ۱ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد، از بیابان تشکیل شده و جمعیت پراکنده ای را در خود جای داده است. جمعیت ۳۴۹٬۸۷۰٬۶۰۸ و وسعت آن ها ۱۳٬۱۳۰٬۶۹۵ کیلومتر مربع است که هشتاد درصد آن یعنی ۱۰٬۵۰۴٬۵۵۶ کیلومتر مربع بیابان و بقیه آن حدود ۲٬۶۲۶٬۱۳۹ کیلومتر مربع نیمه بیابانی و نسبتاً خشک است. حالا جمعیت این کشور حدود هفت میلیون است که رشد سریعی را نشان میدهد.

به این ترتیب رود جیحون بسترو مسیر مناسبی برای عبور کاروانهای تجاری بود برای آن که شهرها و مناطق زیادی را به هم متصل و حمل و نقل کالا و مسافر را از طریق کشتی آسان می کرد . در زمان رضاخان پهلوی با توجه به این که وی از اهالی مازندران بود، در برخی از کتب درسی کوشش ناموفقی به عمل آمد تا نام «دریای مازندران» را جایگزین نام دریای خزر سازند، ولی در همان هنگام در اغلب نقشه های جغرافیایی و نوشته های روشنفکران و روزنامه نویسان، کماکان نام دریای خزر به کار برده می شد و امروز نیز یگانه نام آن دریا، همین است.

این خاکریز در شمال هامون و در حوضه فراه رود, مسیر انتقال آب به تالاب هامون را مختل کرده است, لذا لازم است که مسئولین هرچه سریعتر برای برداشتن این خاکریزها اقدام کنند تا آب وارد هامون صابوری شود. این کشور که بخش عمده شبه جزیره عربستان را دربر گرفته است از شمال با عراق، اردن و کویت از سوی خاور با امارات متحده عربی، قطر و خلیج فارس از جنوب خاوری با عمان از سوی جنوب با یمن و از سوی باختر با دریای سرخ هم مرز است. عراق در بخش جنوبی خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد و دو رود مشهور دجله و فرات که سرآغاز تمدن های باستانی بین النهرین در طول تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل می دهند و به خلیج فارس می ریزند.

جواد محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه با هدف تأمین بخشی از نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه در دست اجراست، افزود: در این راستا ۱۹۹ میلیون مترمکعب آب از سدهای بوکان، شهرچایی، دریک و مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی میشود. یک متخصص بیهوشی که بخشی از تیم عمل است، داروهای آرامبخش را از طریق IV به فرد تجویز کرده و مسئولیت ایمن نگه داشتن راه هوایی او را در طول عمل بر عهده دارد. در این زمان بخشی از خزرها مسلمان و بخشی دیگر یهودی و عده ای هم تحت تأثیر روم شرقی مسیحی بودند.

دریاچه اوان که در 75 کیلومتری قزوین قرار دارد،یکی از معروفترین و زیباترین جاذبههای طبیعی گردشگری ایران است. زبان عربی هزار و چند سال است که با زبان فارسی پیوند دارد. جهان عرب یا کشورهای عربی یا ایالت های عرب شامل ۲۲ کشور عربی زبان (۱۰ کشور آفریقایی و ۱۲ کشور آسیایی) اتحادیه کشورهای عرب هستند. این افراد برای تحصیل یا سکونت در مکه اقامت میکردند. اگر چه اکثر آنها بیضرر هستند، اما این احتمال وجود دارد که چیزی بسیار ناخوشایند نیز حاصل شود.

به همین ترتیب امام صادق(ع) در این باره می فرمایند که غسل کردن در این رود ثواب بسیاری دارد. با این همه، در زمانی که سپاه ایران ساسانی در عصر خسرو پرویز پیشروی برق آسایی در آسیای صغیر نمود و متصرفات روم را یکی پس از دیگری به چنگ آورد، هراکلیوس -هرقل- امپراتور روم شرقی سرکرده خزر ها را برای حمله به ایران ترغیب نمود. به دلیل زیبایی دریاچه و طبیعت اطرافش، بسیاری از افراد ترجیح میدهند شب در کنار دریاچه چادر بزنند و همانجا بمانند. این دریاچه بینظیر یکی از معروفترین دریاچههای ایران است که در سال 1389 به عنوان هشتاد و نهمین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

هجوم اقوام آریایی که طی دو نوبت به فاصله پانصد سال از یکدیگر صورت گرفت، به حیات تاریخی و تمدنی کاسیت ها پایان داد. اولین عامل مسیر رسیدن به دریاچه است. این تالاب به نامهای دیگری مانند دریاچه قم، دریاچه ساوه، دریاچه شاهی و دریاچه حوض سلطان معروف است. در سواحل آن شیرخان بندر و بندر حیرتان قرار گرفته، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان به کشورهای آسیای میانه از این طریق مبادله میشود. مکانی اسرارآمیز و زیبا همانند بوم نقاشی اما از نوع زنده آن است که میتواند با هر فصل، منظره و رنگهایی متفاوت به شما نشان دهد که هر از دیگری زیباتر هستند.

اگر آب به هم زده شود، این خواب آشفتگی های پیش رو را نشان می دهد. امید آنکه در این زمینه تحقیقی را نگارنده این سطور تقدیم اهل نظر کند. جالبتر آنکه در ژاپن نیز همین دروغ پردازی را رواج داده اند و ژاپنی ها را همان قوم گمشده بنی اسرائیل معرفی کرده اند! دلیل اصلی ممنوع بودن شنا در این دریاچه، گیاهان و رسوبات کف آن است که حالت لغزندگی به آن داده و شنا را به امری پرخطر تبدیل کرده است. در دشت سیستان یک سری فرورفتگی هاو چالههای طبیعی وجود دارد که در ماههای مختلف به دریاچه وباتلاق ونیزار تبدیل میشودو به سه قسمت سابوری، پوزک وهامون تقسیم میشود.

دیدگاهتان را بنویسید