گاو سیستانی – ایران پخت

در ارزیابی به گاوهای خیلی لاغر score1 وبه گاوهای خیلی چاق score5 تعلق میگیرد. امتیاز بدنی 1: در این شرایط گاوها خیلی لاغراند. در گاوهای شیری امتیاز شرایط بدنی یک شاخص مهم در ارتباط با میزان ذخایر انرژی نگهداری شده توسط گاو میباشد که استفاده از آن برای افزایش سطح تولید شیر در هر دوره شیردهی بسیار اهمیت دارد. حتی ما ایرانیها اینقدر از این گیاه دارویی استفاده میکنیم که هر وقت که کسی در خانه کمی عصبی یا ناراحت است، همیشه کسی از گوشه میگوید برایش گل گاو زبان دم کنید.

در طی این مدت گاوهای کم تولید تمایل به افزایش بیش از حد نمره وضعیت دارند و ممکن است نمره 4 یا بیشتر را نشان دهند که اغلب زمانی رخ میدهد که از مقادیر زیادی سیلوی ذرت در جیره استفاده شود و نیز زمانی که در خصوص مصرف کنستانتره محدودیتی به عمل نیامده باشد. این شیر همچنین به دلیل دارا بود مقدار زیادی ویتامین D، تولید هورمون سروتونین را افزایش می دهد که از افسردگی پیشگیری می کند. افزودنی های غذایی و تکمیلی می توانند یک میزان اضافی از سلامتی را برای جلوگیری از (SARA) فراهم کند.

بررسی غلظت های مختلف ۲۵- هیدروکسی ویتامین D در پلاسما نشان داده است که افزودن مکمل ویتامین D به جیره غذایی به اندازه ۵ هزار واحد بین المللی (۵/۷ واحد بین المللی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) یا ۱۰ هزار واحد بین المللی ویتامین D (15 واحد بین المللی برای هر کیلوگرم وزن بدن) غلظت های پلاسمایی را بین ۲۵ تا ۳۱ نانوگرم در هر میلی لیتر در سرتاسر دوره خشکی و اوایل شیردهی حفظ می کند. این گونه ساختمان های گاو داری معمولا از یک یا دو ساختمان تشکیل شده است که داخل هر ساختمان ردیف های جایگاه انفرادی برای هر گاو در نظر گرفته می شود.

۱- مرحله بیهوشی: فضای لازم برای بیوش کردن یک رأس گاو ۳ متر مربع و زمان لازم یک دقیقه است. گروهبندی گاوهای خشک و اختصاص جیرههای جداگانه به آنها ضروری میباشد، بنابرین ایدهآل آن است که گاوها در زمان خشک کردن به گروههای چاق، متوسط و لاغر گروهبندی شوند. که آن به وسیله فراهم کردن تعداد کافی فیبر و پردازش درست دانه ها ، افزایش فیبر و به انضمام محتویات فیبری بالا به طوری که گاوها در یک وضعیتی که به آنها اجازه دهد تغذیه کنند تعداد دفعات بیشتری به طور منظم مصرف کنند. نمره وضعیت بدنی 5/2 و 5/3 برای بازده تولیدمثلی مطلوب کافی است.

نمره وضعیت گاوهای کم تولید ممکن است 5/3 بالاتر رفته باشد که در این وضعیت باید مدیریت مناسبی صورت گیرد تا از چاقی جلوگیری شود. این گیاه را می شود به راحتی از طریق پاجوشهایی که میده تکثیر کرد و البته از طریق بذر هم به راحتی تکثیر میشود ولی خوب زمان بیشتری صرف میشود. در جواب مرحوم پدرم گفته بودند بلی هست آن والی خیلی متوحش شده بودند و گفته بودند چطور هست مرحوم پدرم گفته بودند بلی هست نهایت بلشویکهای کرمان با بلشویکها روسیه یک تفاوتی دارند روسها میگویند همه چیز که همه دارند مال همه و هر چه هم ما داریم مال همه بلشویکهای کرمان میگویند هر چه همه دارند مال ما و هر چه هم ما داریم مال خودمان حالا هم نظر انگلیسها راجع به ملی شدن البته قطعی است که نظر دارند هر چیز که در مملکت خودشان هست مال خودشان است و هر چه هم در سایر جاها هست مال آنها است و ای کاش این رویه را ما هم تعقیب میکردیم و هر چه در مملکتمان هست مال خودمان میدانستیم و هر چه در سایر ممالک هست آنرا هم مال خودمان میدانستیم ولی باوجود این که شرکت نفت در انگلستان ملی شدهاست گذشته از این که نصف بیشتر سهام را دولت انگلستان دارد اگر در نظر بگیریم آن معاهده سری آن قرار مخفی را که بین شرکت نفت و امیرالبحری انگلستان هست و مالیاتی که شرکت نفت به دولت انگلیس میپردازد و سایر درآمدهای دولت انگلیس را از ممر نفت اگر تمام آنها را حساب کنیم میبینیم آنچه که از نفت ایران عاید خزانه انگلستان میشود بیش از ده برابر مبلغی است که به دولت ایران پرداخت میشود یعنی به صاحب اصلی نفت و فعلا هم کاری ندارم به این که توضیح بدهم که همین مبلغ مختصری را که بما میدهند با چه دسایس و با چه حیلی بدست مزدوران خودشای دوباره از ما پس میگیرند آقایان محترم برای اینکه توجه بکنند به این موضوع خواهش میکنم جریان قرارداد لکوموتیو جریان قرارداد لوله کشی و اینها را در نظر بیاورند و ببینند که چطور این چند لیرهای که بما میدهند خودشان پس میگیرند و در مقابلش هم هیچکاری نمیکنند یک سؤال دیگری هم کرده بودم و آن این است که اگر صنعت نفت ایران بدست ملت ایران استخراج شده بود آیا به این وسعت میرسید یا خیر؟

توجه به امتیاز شرایط بدنی برای گاوداران شیری که برنامه استفاده از هورمون سوماتوتروپین گاوی BST (Bovin Somatothopin) را در گله گاوهای شیری خود اعمال میکنند بسیار ضروری و مهم است بدین ترتیب که هورمون BST برای گاوهای که از امتیاز بدنی مطلوب برخوردار نیستند نبایستی تجویز شوند زیرا که مصرف آن باعث کاهش تولید شیر و ابتلاء به بیماریهای خاص گاوهای خیلی چاق و خیلی لاغر میگردد. میزان ذخایر بدنی یک گاو در زمان گوسالهزایی یا اوایل شیردهی تأثیر زیادی بر اختلالات انرژی، توان تولید شیر و بازده تولیدمثلی دارد. تحریم کشور قطر توسط همسایگانش یعنی عربستان و امارات و بحرین، از خرداد 1396 شروع شده و در این مدت سرمایه گذاری های زیادی در قطر انجام داد و البته این کشور، سند چشم انداز ملی 2030 دارد.

منشاء این نژاد منطقه مرند در استان آذربایجان کشور ایران می باشد. این نژاد مرغ و خروس زینتی مربوط به شهر شانگهای چین می باشد و علاوه بر اسم کوچین ان را شانگهای هم صدا می زنند. جهت مشاهده انواع تخم نطفه دار مرغ میتوانید کلیک کنید. در حالیکه مرغ و خروس ayam cemani کاملا سیاه رنگ هستند و در مقایسه با نژاد نیوجرسی جثه کوچکتری دارند. گاوها علاقه خاصی به استفاده از علوفه های تازه و آب دار دارند که در صورت در دسترس و ارزان بودن در تغذیه ی آن را به کار ببرید.

استفاده از این هورمون در افزایش تبدیل ذخایر چربی بدن به تولید شیر توصیه نمیشوند. از این رو از ذخایر بدنی برای تولید شیر استفاده میکنند، به طوری که به ازای کاهش یک کیلوگرم از وزن بدن انرژی لازم برای تولید هفت کیلوگرم شیر را تامین میکنند. نقش اصلی در تامین انرژی برای گاو های شیری دانه ها ، ضایعات کارخانجات و کنسانتره است.یولاف و جو از لحاظ پروتئین خام ،در سطح میانه و کمی بالاتر قرار دارند.

گاوها از لحاظ نوع تولید سه دسته هستند: 1.شیرده(گاوهایی که عمده استفاده ی آن شیرشان است و بیشتر لبنیاتی ها این نوع گاوها را پرورش میدهند نمونه بارز این گاوها، گاو شیرده هلشتاین است. این نوع گاو آهن خاک را می شکافد ولی خاک و بقایای گیاهی را بطور کامل بر نمی گرداند بلکه قسمتی از بقایا را همراه با کلوخه های بزرگ در سطح خاک باقی میگذارد. این واریته از تلاقی خروس های بومی ایران با نژاد افغان به وجود آمده و معمولا در منطقه که نوع جیرفت، یزد، کرمان و زاهدان یافت می شود. تولید کننده میتواند با استفاده از BCS گاوهای با ضریب تولید بالاتر و هزینه کمتر نگهداری نماید و با تقسیمبندی گاوها به گروههای لاغر، متوسط و چاق بهتر بر آنها مدیریت کرده و گاوهای لاغر با تغذیه مناسب و گاوهای چاق با محدودیت مصرف خوراک به شرایط مناسب بازگرددند و گله یک دست با ضریب تبدیل مناسب در اختیار داشته باشند.

میتوانید برای نگهداری آگاو در محیط منزل پنجره غربی یا جنوبی منزل را انتخاب کنید. ◀️تمام گوسفندان ما بصورت ارگانیک رشد کرده (پرورش در دشت های مغان (استان اردبیل) و کانی سفید در استان آذربایجان غربی) و این مورد باعث طعم و مزه بهتر گوسفندان ما نسبت به رقبا می گردد. گاوهایی که در اوخر شیردهی هستند در بالانس مثبت انرژیاند و ذخیره تازهای را نسبت به ذخایر از دست رفته در اوایل شیردهی بدست میآورند یعنی کاهش وزن اولیه را جبران میکنند، پس شرایط بدنی برای تمام مراحل شیردهی متغیر است. پایین بودن وضعیت بدن در هنگام زایمان همچنین میتواند سبب پایین آمدن چربی شیر شود، زیرا که در اوایل شیرواری نسبت بالایی از پیشسازهای چربی شیر از ذخایر چربی بدن گاو منشاء میگیرند.

هدف این است که گاو در زمان گوسالهزایی در شرایط بدنی مناسب باشد یعنی نه خیلی لاغر و نه خیلی چاق باشد. گاوهای شیری با بازدهی بالا مواد مغذی را در شیر ذخیره میکنند، نه در وزن بدن. این محققان گزارش کردهاند که بین وضعیت بدنی گاوهای شیری و تولید شیر برای هر واحد وزن متابولیک بدن، همبستگی منفی وجود دارد. برای حصول عملکرد و سلامتی مطلوب در مراحل اولیه شیرواری که در پی دوره خشکی بدست میآید، وضعیت بدن باید حداقل 3 و حداکثر 4 باشد.

به طور کلی می توان نتیجه گیری کرد که عملکرد گاوآهن دوطرفه سه خیش مستطیلی مشابه گاوآهن یک طرفه است اما با توجه به مزایایی که گاو آهن های دوطرفه دارند استفاده از آنها توصیه می شود. برخی از شاخصهای عملکرد مالی میباشند. امتیاز 5/1 برای گاوهایی که 2-1 ماه از از گوساله زاییشان گذشته است مطلوب نیست، چون در این مرحله از دست دادن انرژی هماهنگ با مصرف غذا نیست (بالانس منفی انرژی). گاوهای تازه زا در اوج تولید شیر در توازن منفی انرژی قرار داشته و بنابراین امتیاز بدنی آنها کاهش مییابد، بعبارت دیگر BCS ایدهآل بستگی به مرحله شیردهی دارد.

در این مرحله از شیرواری نمرههای وضعیت بدنی باید برای گاوهای پر تولید 3 و برای گاوهای متوسط بین 5/3 -3 باشد. امتیاز شرایط بدنی یک تشخیص فردی از میزان چربی یا ذخیره انرژی یک گاو است که در یک دوره شیردهی بکلی تغییر میکند. نشانگر یک گاونر شیری است که ارزیابی ژنتیکی آن توسط USDA انتشار یافته است و به عنوان یک گاو فعال در فهرست اسپرمهای کاتالوگ ها ذکر میشود .

دیدگاهتان را بنویسید