گاو سیستانی – ایران پخت

بخاطر میزان شیردهی و مقاومت بالای گاو هلشتاین نسبت به سرما نزدیک به 98 درصد از گاوهای گاوداری ایران را گاو هلشتاین فریزن در بر می گیرد و دو درصد باقی مانده را نژاد گاو شیری براون سوییس تشکیل می دهد. البته این نژاد گاو مقاومت بالایی در برابر سرما دارد از این رو در ایران نزدیک 98 درصد از گاوداری ها نژاد گاو هلشتاین را پرورش میدهند. آلبومین­ ها در کبد تولید می ­شوند؛ بنابراین بیماری­ های کبدی می ­توانند منجر به کاهش تولید و در نتیجه کاهش آلبومین خون ­شوند. درصد چربی این شیر ۳٫۶۵ درصد و درصد پروتئین آن ۳ درصد می باشد.

1. رنگ گاو سفید و سیاه است و ساق پا و دم آن سفید رنگ است اما گاو هلشتاین فریژن دارای درصد ترکیب متفاوتی است و برخی اوقات حتی ترکیب رنگ سیاه و سفید یا سیاه یکدست می باشد. وزن گوسفندان می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی، برای هر نژاد و هر نوعی مقدار متفاوتی باشد. البته باید توجه داشت که عوامل گوناگون دیگری به­جز MUN نیز می­توانند روی قوام مدفوع موثر باشند. افزون بر مواد مغذی و انرژی جیره، میزان آلبومین زیر تاثیر عوامل گوناگونی از جمله شرایط التهابی، بیماری ­های کبدی و کلیوی و گوارشی می ­باشد.

همچنین بیماری­های کلیوی و گوارشی نیز می­توانند منجر به دفع آلبومین­ها از بدن و کاهش غلظت آلبومین خون شود. همچنین اگر در آبوهوای گرمسیری زندگی میکنید، پناهگاه خشک و مناسبی را برای آنها فراهم کنید. که در نگاه اول می توان آنها را تشخیص داد. در این مقاله ما در مورد فرصت هایی که با تغییر نوردهی می شود تولید شیر را افزایش داد بحث خواهیم نمود. با استفاده از تست MUN می­توان تغییرات در خوراک و یا برنامه­های مدیریتی گله را مورد پایش قرار داد. سی نر پوششی قرار داده و پس از شناسایی در محلی جداگانه بین 12 تا 24 ساعت تولید مثل انجام میشود و اطلاعات آنها ثبت میشود.

به علاوه، تحقیقات نشان داده اند که تولید شیر می تواند با تغییر دادن روشنایی تنظیم شود. به طور کلی مطالعات نشان داده اند که افزایش در تولید شیر می تواند از ۵ تا ۱۶ درصد دامنه داشته باشد، ولی بیشتر موارد بین ۸ تا ۱۰ درصد بوده است. گاوهای شیرده می توانند در یک اصطبلی که نور خوبی دارد و به صورت طبیعی تهویه می شود نگهداری شوند ولی گاوهای خشک نیازمند اصطبل دیگری هستند که با فن تهویه شود و نیز به صورت مصنوعی تاریک گردد. آویزان کردن لامپ های قرمز کم نور (۷/۵ واتی) به فواصل ۶ تا ۹ متری از هم و ۳ متر از سطح زمین، نور کافی را برای مشاهده گاوها بدون بر هم زدن برنامه نوردهی آنها فراهم می کند.

محدود کردن گاوهای خشک به کمتر از ۱۲ ساعت نوردهی در روز، تضمین می کند که آنها در شیردهی بعدی به افزایش در نوردهی پاسخ قابل قبولی بدهند. این درست نیست، چرا که آنها می توانند راه خود را در تاریکی پیدا کنند. به عبارت دیگر، آنها اول شیر بیشتر تولید می کنند و سپس خوراک بیشتری برای تامین نیازمندی هایشان مصرف می کنند. گاوهای شیردهی که در معرض نوردهی روز-بلند قرار می گیرند نسبت به گاوهایی که در معرض نوردهی طبیعی هستند خوراک بیشتری مصرف می کنند.

البته این نوع گوسفندان در ابتدای تولد سیاه هستند اما با رشد آنها رنگی قهوه ای به خود می گیرند. به منظور انتخاب مناسبترین روش خاکورزی در هر منطقه باید روشهای مختلف خاک ورزی حفاظتی که هر یک نیاز به ماشینها و ادوات کشاورزی ویژهای دارند به همراه روش خاک ورزی مرسوم هر منطقه اجرایی شند و مورد ارزیابی و مقایسه قرار گیرند. هزینه تعیین ژنوتیپ هر دام کاهش و تعداد گاوهای تعیین ژنوتیپ شده برای محاسبه ارزیابی های ژنومی افزایش پیدا کرده است.

بالاترین میزان هزینهٔ تولیدات دامی مربوط به تغذیه آنها است، به طوری که در سیستم های مختلف پرورش، ۸۰ ۶۰ درصد هزینهٔ جاری هزینه تغذیه دام ها است. غذا دادن به دام ها به صورت متمرکز نیازمند کار کمتر اما هزینه بیشتری است. این گاوآهنها از یک سری بشقاب های مقعر گردنده که به صورت انفرادی و جدا از هم بر روی یک شاسی قرار گرفته اند تشکیل می گردند .عمق کار بشقاب ها به وسیله یک یا چند چرخ ویا توسط سیستم های هیدرولیک تراکتور کنترل می شوند.

یک چالش بزرگ بر سر راه این نوع برنامه این است که در برخی موارد گاوهای شیری و خشک نزدیک هم در یک اصطبل قرار دارند. قوام مدفوع را مورد بررسی قرار دهید، گاوهای دارای MUN پایین معمولا مدفوع سفت­تری نسبت به گاوهای دارای MUN بالا دارند. هرچه MUN بیش­تر باشد، مدفوع شل­تر است. در چنین حالتی باید از مکمل­های پروتیینی، منابع پروتیینی بیش­تر قابل تجزیه در شکمبه، و یا هر تغییری که سبب افزایش MUN و بازگشت آن به حد طبیعی شود، استفاده کرد. به لحاظ همين بی قراری در سالن شيردوشی و نارام بودن، رکورد شير و طول مدت شيردهی در دوشش ماشينی در گاوهای سيستاني بسيار پايين بئده که در مبحث جداگانه از آن ياد خواهد شد.

نایب رئیس ـ نیم ساعت آقای شوشتی صحبت کردهاند تقاضای نمساعت اضافه شده آقایانی که با این پیشنهاد موافقند قیام کنند (اکثر برخاستند) تصویب شد بفرمائید آقای شوشتری. نایب رئیس ـ حالا نوبت آقای شوشتری است اگر ایشان موافقت کردند ممکن است شما صحبت بفرمائید ولی بعد هم نوبت شما در ردیف مخالف باز است میتوانید ثبت نام بفرمائید. تغییرات بیش از ۲ تا ۳ واحد، زمانی معنی­دار است که نسبت به میانگین هفتگی ایجاد شده باشد نه روزانه، زیرا ممکن است در روزهای مختلف تفاوت MUN زیاد باشد ولی میانگین هفتگی در حد خط پایه باشد. بعضی گاوها و تلیسه­ها گوساله را تا آخر آبستنی حمل می­کنند ولی این­ها ممکن است همیشه مبتلا بمانند (8، 15 و 18). عفونت بعد از ماه ششم آبستنی ممکن است منجر به سقط جنین شود.

عفونت در ماه اول آبستنی منجر به مرگ رویان و جذب آن می گردد و گاو یا تلیسه در فاصله طبیعی یا کمی طولانی­تر به فحلی برمی­گردد و این باعث کاهش میزان باروری می­گردد. از خصوصیات ظاهری آن پوستی کلفت و دارای موهایی پرپشت و دراز می باشد. 2. تمامی گاوهای هلشتاین دارای پیشانی سفیدرنگ می باشد. در حالی كه نزادهای كوهان دار، در ماههای گرم سال، رفتارهای فحلی بیشتری را نشان می دهند، در گاوهای اروپایی، هوای سرد(اگر زیاد شدید نباشد) تاثیر مهاری كمتری بر بروز فحلی دارد تا هوای گرم. مرگ دلخراش ویکتور باریو ماتادور حرفه ای، در حالی که همسر باریو نیز در بین تماشاگران حضور داشت اتفاق افتاد و او شاهد صحنه ای وحشتناک از مرگ باریو بود.

امام میفرمودند: همان شبی که این روحانی مبارز به شهادت رسید، خبر شهادتش را برای من تلگراف کردند و من به شدت از این موضوع ناراحت شدم و غصه خوردم که ما محروم ماندیم از نعمت بزرگی مانند شهید اندرزگو که تجربههای گرانبهایی در مبارزات داشت. بلوار اندرزگو از اون محلههاییه که بیشتر جوونها ازش خاطره دارن. لامپ های قرمز کم نور به نظر نمی رسد که درک گاو از تاریکی را بر هم بزنند.

یک تصور غلط رایج این است که گاوها نیازمند یک روشنایی کم نور در شب هستند تا خوراک و آب را در هنگام تاریکی پیدا کنند. این محصول می­ تواند بنابر درخواست مشتری به صورت بدون فسفر یا همراه با مقادیر مختلف فسفر (تا ۹۰ گرم فسفر در هر کیلوگرم) نیز عرضه گردد. زمینهای بزرگ که بواسطه توالی کشت محصولات مختلف در طول سال و پس از برداشت محصول بلافاصله باید زمین را برای کشت بعدی آماده نموده، بکارگیری این وسیله خاکورزی علاوه بر مزایای فوق امکان مهیا نمودن خاک را در فرصتی کمتر به سادگی عرضه میدارد. گاوهایی که در زمستان در نیمکره شمالی زمین زایمان می کنند شیر بیشتری نسبت به آنهایی که درتابستان زایمان می کنند، تولید می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید