گروهی به نام متیان بر منائیان غلبه داشتند

این سد به منظور تنظیم آب رودخانه قرهچای و کنترل آن در مواقع سیلابی، آبیاری اراضی دشت ساوه، تأمین آب آشامیدنی شهر ساوه و شهر صنعتی کاوه و تولید نیروی برقابی به میزان ۱۵ مگاوات ساخته شده است. برای آباد کردن زمین های زراعتی ساوه هم سد ساوه را تعمیر و مانع هدر رفتن آب شدند. زکریا قزوینی(م 682 ق)نیز در آثار البلاد و اخبار العباد چنین نوشته که:«در زمانهای قدیم دریاچهای نزدیک ساوه بود که مقارن ولادت حضرت رسول اکرم(ص)خشکیده و به زمین زراعتی تبدیل گشته است» (14) علامه مجلسی در جلاء العیون از دریاچه ساوه (نزدیک کاشان)سخن گفته است.

قزوینی، زکریا بن محمد، آثار البلاد و اخبار العباد، تهران، امیرکبیر، ۱۳۷۳ش. دریاچه اوان یکی از زیباترین آثار طبیعی ایران است که در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۸۹ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد. برخی احتمال دادهاند دریاچه حوض سلطان که در حدود ۴۰ کیلومتری شمال قم و در حدود ۸۵ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است از بقایای دریاچه ساوه باشد. در سال 1262 ش ، دو نیمه ی دریاچه حوض سلطان به هم متصل شد و تشکیل دریاچه ی بزرگی را داد .

از نمای شمالی قلعه سه قله صخرهای بلند مشاهده میشود که قصر و قلعه در نوک قلهای که در وسط قرار گرفته ساخته شده و این قلعه از جاده ساوه به همدان و از تمامی دشت و شهر ساوه قابل رویت است.در دو طرف صخره قیز قلعه دو رودخانه کوچک جاری است، رودخانه ضلع شرقی دایمی، اما رودخانهای که در ضلع غربی قرار دارد به صورت فصلی است. پارک جنگلی شهید چمران ساوه به مساحت ۱۰۷ هکتار، که در ضلع جنوب غربی ساوه و در مجاورت جاده کمربندی همدان و در کنار شهرک حاج بلوک واقع شده، در سال ۱۳۵۴ تاسیس شده .

18) دریاچه رزّینمند در فردگرد 22 بندهش، همراه با دریاچه چیچست و چند دریاچه دیگر یاد شده است.یسنا، ج 2، ص 148. یکی از این دریاچهها دریاچه خسرو یا کیخسرو است.در فصل 22 بندهش، بند 8 آمده«دریاچه هوسرو(خسرو)در پنجاه فرسنگی دریاچه چیچست واقع است».و در زامیاد پشت، بند 56 و بند 5، اول به کیخسرو و بعد به دریاچه خسرو درود فرستاده شده است. در این بخش چند سند کهن تاریخی درباره وجود دریاچهای در منطقه ساوه پیش از اسلام آورده میشود.نخستین سند«نامه مینوی اوستا»است.در زامیادیشت، کرده 9، بند 67، از دریاچه«زرنومئیتی»یا زرنومیتی( زرمند زرند زرّین)سخن رفته است.آنگاهب در بندهش، فصل 22، بند 6، به همین دریاچه، با عنوان دریاچه زرینمند در منطقه همدان(و ساوه) اشاره شده است.

این چشمه دارای مناظر بسیار دیدنی است و همه ساله در فصل بهار و تابستان گردشگران بسیاری را به خود جلب مینماید. ۲ـ اگر خواب ببینید با قایقی بر دریاچه اي میرانید و آب از کف قایق ناگهان به درون فوران میکند ؛ نشانه ان است که پس از مدتی که تحت فشار قرار میگیرید ؛ سرانجام موفق میشوید به شهرت و افتخار دست یابید . کولونوسکوپی مانند سیگموئیدوسکوپی است، اما در اینجا پزشک از یک لولهی منعطف طویلتر برای بررسی تمام رودهی بزرگ استفاده میکند. این آب سرشار از املاح معدنی می باشد که منبع تغذیه آن از یک کیلومتری زیر زمین این دریاچه تامین می شود.

اما اگر تعداد کسانی که زبان مادری آن ها انگلیسی است و کسانی که تنها به این زبان سخن می گویند را با هم بشماریم، آنگاه می توان گفت که انگلیسی پرکاربردترین زبان در سطح جهان است. تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مشکلات عدیدهای را در تالاب به وجود آوردهاند. حمید ظهرابی عصر پنجشنبه در آیین افتتاح مرکز پژوهشی پریشان کازرون گفت: با راه اندازی این مرکز فرصتی است تا کسانی که در احیای تالاب پریشان مسئولیتی دارند با کمک سازمان های مردمی زمینه مشارکت را فراهم کنند.

این عناصر و آثار در قالب تابلوهای نقاشی در زمینه سرنوشت حضرت مسیح (ع) و حواریون ایشان است. گنبد چهارسوق مربوط به دوره صفوی است و در ساوه، خیابان سلمان ساوجی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۸۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تپه باستانی آوه در حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد از جمله دیگر آثار باستانی روستای آوه است از صنایع دستی این روستا میتوان به قالی،قالیچه و جوراب پشمی و دستبافهای زیبا زنان و دختران روستا اشاره کرد. همچنین این روستا به همراه روستای وفس از مهمترین مراکز سبد بافی و حصیر بافی بخش نوبران محسوب میشوند.

نام این روستا برگرفته از نوعی ابزار برای کندن سنگهای معدنی میباشد. طول آن 12 تا 15 سانتیمتر میباشد. پولیپ هایی که در طول جراحی کولونوسکوپی قابل برداشتن نیستند ،ممکن است با استفاده از جراحی لاپاروسکوپی حذف شوند. نزدیکترین آبادی به قلعه، روستای قیز قلعه است که از منابع آبی این دو رودخانه تغذیه میشود، بعداز قیزقلعه، روستای سرخدهاست که در کنار رودخانه قرهچای قرار دارد و قلعه از روی پل سرخده به راحتی قابل دید است. سخت پوست آرتمیا از منابع اصلی تغذیه پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو به حساب میآید. از جمله منابع او کتاب تاریخ همدان ابو علی کاتب همدانی، تاریخ اصفهان حمزه اصفهانی، تاریخ برقی و یک کتاب ری کهن است که او مطالب آنها را به همان شکل نقل کرده است.

شما می توانید پس از لذت خرید و بازی، به رستوران های این مجموعه بروید و دلی از عزا در بیاورید.سالن های سینما: هر مال بزرگی نیازمند یک سالن پخش فیلم است. بنا به نخستین گزارش های مورخین پس از اسلام اثری از دریاچه ساوه وجود نداشته است یا بسیار ناچیز و شوره زار بوده است و این نشان می دهد که در تداوم خشک شدن تدریجی دریاچه در سده ششم و هفتم میلادی تراز آب به حدود 700 تا 800 متری رسیده بوده است که تقریباً 10% دریاچه در هزاره پیشین است. در دورهٔ پس از اسلام نخستین کسی که به وصف این دریاچه بدون ذکر نام آن میپردازد، ابن رُسته و پس از او اصطخری است.

دریاچه ساوه، دریاچهای در نزدیکی ساوه بوده که خشکشدن آن در شب میلاد پیامبر(ص) از ارهاصات او دانسته شده است. از نظر آنان گزارشهایی که در این باره وجود دارد ضعیف و مشکوک است؛ همچنین گفتهاند پیامبر اکرم، مظهر رحمت است نه نقمت تا با تولد او دریاچهای خشک شود. برخی از پژوهشگران معاصر، در صحت خشک شدن دریاچه ساوه در شب میلاد پیامبر اکرم تردید کردهاند. دریاچه حوض سلطان که با مساحتی حدود 330 کیلومتر مربع ، به ” دریاچه ی قم ” ، ” دریاچه ی شاهی ” و ” دریاچه ی ساوه ” نیز مشهور است ، در جهت غربی – شرقی در شمال غربی دریاچه نمک و شمال استان قم قراردارد .

دیدگاهتان را بنویسید