۴ نشانه سرطان روده را بشناسید

اگر علت گرفتگی روده شما ایلئوس فلجی باشد این مشکل خودبخود بهتر می شود اما اگر ایلئوس فلجی طی چند روز بهبود نیابد، پزشک داروهایی را برای انقباض عضلات روده تجویز می کند تا حرکت غذاها و مایعات در روده آسان تر شود. کرون در هر سنی بروز می کند اما اغلب در جوانی و تا قبل از 30 سالگی خود را نشان می دهد. اگرچه تاجیکستان قصد ساخت اینچنین سدی را داشت اما در سال ۱۹۹۳ سیل هر آنچه را که از این پروژه پیش رفته بود تخریب کرد.

اگر چه همواره ایدههای خلاق، ترسناک هستند، زیرا آنچه را که شناخته شده است، تهدید میکنند. آنچه مسلم است نامگذاری این دریاچه به نام ارواح تنها بهدلیل نشانههای طبیعی موجود در آن است و هیچ ریشه خرافی دیگری ندارد. درختان کمر شکسته، وجود مه و آب باتلاقی این دریاچه، فضایی وهمآلود در این منطقه ایجاد کردهاند و به همین دلیل این جاذبه طبیعی را با نام یکی از اسرارآمیزترین نقاط دیدنی در شمال ایران میشناسند.

سپس از نوکوس، مرکز جمهوری خودمختار قراقالپاق، میگذرد و در سطح آبهای آزاد (( اطلس جغرافیای طبیعی )، ص 14ـ15)، از جنوب وارد دریای آرال میشود (رجوع کنید به نقشه راههای کشورهای آسیای مرکزی ). این رود در انتهای مسیر، دریالیک یا کهنهدریا نامیده میشود ( بولشایا، همانجا).اختلاف ارتفاع بین سرچشمه رود جیحون و مصب (در اینجا سطح آبهای آزاد) بیش از چهارهزار متر است ( ( اطلس جغرافیایی طبیعی)، همانجا).

در فصل بهار میانگین دمای دریای خزر در کشور روسیه معادل 9 درجه سانتی گراد، در کشور قزاقستان معادل 11 درجه سانتی گراد، در کشور ترکمنستان معادل 11 درجه سانتی گراد، در جمهوری آذربایجان معادل 12 درجه سانتی گراد و در کشور ایران معادل 14 درجه سانتی گراد می باشد. گودترین نقطه خزر در نزدیکی سواحل ایران عمقی برابر با ۹۸۰ متر دارد که حجم آب آن برابر با ۷۹۰ هزار کیلومتر مکعب است.خزر در ایران ۷۴۰ کیلومتر ساحل داشته و بهترتیب در کشورهای آذربایجان ۱۸۹۴، روسیه ۸۱۵، قزاقستان ۸۰۰ و ترکمنستان ۱۷۸۹ کیلومتر ساحل دارد.

این رود که عنوان طویلترین رودخانه جهان را گرفته با 6 هزار و 650 کیلومتر طول، از یازده کشور مختلف عبور میکند؛ سودان، سودان جنوبی، بروندی، رواندا، کنگو کینشاسا، تانزانیا، کنیا، اتیوپی، اریتره، اوگاندا و مصر از جمله کشورهای میزبان این رود زیبا و طویل هستند. عکس از وبسایت list25 رود اب (Ob River) یک رود بزرگ در غرب سیبری در روسیه و هفتمین رود طویل جهان است. عکس از وبسایت list25 رود آمازون (Amazon River) در آمریکای جنوبی دومین رود طویل جهان و از نظر حجم آب بزرگترین رود جهان است.

نیمهی پایینی این رود در ایالت آلاسکا در آمریکا قرار گرفته است. در 1999م هاگهای (اِسپورهای) فعال سیاهزخم در این محل کشف شد و دانشمندان نگراناند که اگر زمانی این جزیره به خشکی بپیوندد، جانوران مهرهدار خشکی میتوانند این بیماری را به نواحی مسکونی منتقل کنند. برنامه نجات دریاچه زمانی آغاز شد که سطح ارومیه فقط ۵۰۰ کیلومتر مربع بود و تنها بخش بسیار ناچیزی از ۵۰۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت کل دریاچه در بهترین دورانش را تشکیل میداد.

این نگرانی که در ایران وجود دارد در این رابطه قابلدرک و بهجاست؛ اما بهنظرم در سطح استراتژیهای کلانی که ایران بهعنوان یک کشور باثبات در منطقه دنبال میکند و تصمیماتی که ایران تاکنون در نحوه تعامل با طالبان براساس مذاکره اتخاذ کرده است، بهنظر میرسد فعلاً هم باید مثل سابق راهبرد صبر سازنده را در پیش گیرد. پیش از این نیز خشکی دریاچه ارومیه آنچنان در صدر اخبار قرار گرفت که توانست به عنوان یک تبلیغات سیاسی در انتخابات ریاستجمهوری یازدهم مطرح شود. «دکتر جی لود» مدیر مرکز علوم آبخیز در دانشگاه کالیفرنیا نیز میگوید: «احتمالا اقتصاد، این ایده را قبل از هر چیزی در آینده متوقف خواهد کرد».

اگر چه هنوز تا تابستانهای گرم و بیآبی حاصل از آن، چند ماهی فاصله وجود دارد اما چنانچه فکری برای این موضوع نشود، بحران بیآبی میتواند مخربتر از یک سیل ویرانگر عمل کند، هر چند تمهیداتی از قبیل خط انتقال آب از خلیجفارس به فلات مرکزی یا استفاده صنایع از پساب شهری نیز مطرح شده که اجرایی شدن آنها به کندی دنبال میشود. عکس برداری های اشعه ایکس ، سی.تی اسکن، امواج فراصوت نیز برای تشخیص این مشکل به کار می رود . این رود طولی به اندازهی ۳۱۹۰ کیلومتر دارد و به دریای برینگ (Bering Sea) در دلتای یوکان.کاسکوکویم (Yukon.Kuskokwim) ختم میشود.

این رود از مغولستان سرچشمه گرفته و از نواحی شمالی عبور کرده و به خلیج ینیسئی در دریای کارا (Kara Sea) ختم میشود. رود کنگو (Congo) رودی در آفریقا و عمیقترین رود جهان است که عمقی به طول ۲۲۰ متر دارد. مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشش آورده است: با توجه به هزینه بالای تمامشده آب در این طرح و عدم برگشت آن در بخش صنعت، مشخص میشود که صنایع هدف در این استان با توجه به میزان مصرف آب آنها سود ده نیستند که بتوانند هزینههای ناشی از شیرین سازی و انتقال آب را جبران کنند.

دریاچه کوهستانی ولشت در کیلومتر 25 جاده چالوس- کرج، شهر مرزنآباد واقع شده ، دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور است که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم كرده است. این دریاچه زیبا، علاوه بر قدمت تاریخی خود، اهمیت فراوانی در محیط زیست منطقه دارد. نتایج و پیشبینیهای این پژوهش نشان میدهد که با توجه به سکونت بیش از 3 میلیون نفر در پیرامون دریاچه ارومیه، وجود باغات، زمینهای کشاورزی و گونههای متنوع جانوری و گیاهی، در صورت خشکی کامل این دریاچه سکونت و سلامت محیط زیست در این ناحیه با مشکلات جدی مواجه میشود و از بین رفتن منابع غذایی و حیاتی، باعث بروز تنشهای قومی و اجتماعی در منطقه خواهد شد.

موضوعاتی همچون مقابله با ریزگردها، وضعیت کشاورزی و الگوی کشت در منطقه و تعداد زیاد چاههای آب مورد بررسی قرار گرفت. حدود هشتاد سال بعد، در 1332 ش نیز طرح انحراف این رود را از طریق قسمتی از اوزبوی از سر گرفتند. در این منطقه حفاظتشده وسیع امکان کمپ کردن و اقامت در طبیعت را نیز خواهید داشت. در نشست سران کشورهای عضو، یک استراتژی جدید و یک برنامه عملی مشترک تدوین شد. اشتباهی که نه تنها ازبکستان بلکه کشورهای دیگر را نیز در خطر قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید